Proč psovi pořídit protištěkací obojek a jak vlastně funguje?
3 mins read

Proč psovi pořídit protištěkací obojek a jak vlastně funguje?

Pokud je členem vaší rodiny pes, jistě je váš život veselejší. Může nastat ale i mnoho problémů, a to zejména u těch pejsků, kteří jsou na svého páníčka citově fixováni. Pokud je pes sám, dává svůj smutek poměrně hlasitě najevo. I malý pes dokáže výt a štěkat velmi hlasitě, což bude pravděpodobně vadit vašim sousedům. Ti na vás budou nepříjemní, takže budete muset tento problém řešit, jinak bude vaše vzájemné soužití až nesnesitelné. Jestliže podobné trable máte, měli byste začít uvažovat nad tím, že vašemu pejskovi pořídíte speciální protištěkací obojek. Nebojte se, nijak mu neublíží, právě naopak – prospěje to jemu, vám i vašim sousedům.

 

Proč ano?

Ve společnosti je stále ještě hojně rozšířen mýtus, že protištěkací obojky jsou nehumánní a mohou poškodit zdraví a psychiku psa. Není to ale pravda, což dokazuje nejlépe vyjádření Ústřední komise pro ochranu zvířat. Ta ve svém prohlášení uvedla, že moderní protištěkací obojky nejsou pro psy v žádném případě nebezpečné, ale právě naopak – komise uvedla, že jejich použití může v mnoha případech napomoci nahradit některé tradiční metody výcviku psů, které mohou být ke zvířatům mnohem méně ohleduplné. Není tedy na místě se jich obávat.

 

Jak protištěkací obojek funguje

Protištěkací obojek v současné době používají tisíce majitelé psů po celém světě a vy se mezi ně můžete zařadit, tedy v případě, pokud chcete problém s nadměrným vytím a štěkáním vašeho psa vyřešit. Princip fungování obojku je až prostě jednoduchý. Obojek je vybaven speciální technologií, která spolehlivě rozpozná štěkání či vytí od jiných zvuků. Pokud pes začne štěkat, dostane upozornění, že toto chování není vhodné. Obojky mohou vydávat pro psa nepříjemný zvukový signál a využívá se také mírný elektrostatický impuls. Pes na základě těchto upozornění velmi rychle pochopí, že štěkání a vytí není vhodné, takže s tímto chováním rychle přestane. Elektrostatický impuls je mírný a v žádném případě není zdraví škodlivý.

 

2 dobré tipy

Mezi nejlepší modely patří elektronický protištěkací obojek Petrainer PET852, který je určen pro malé psy. Obojek má 7 stupňů korekce a nastavitelnou citlivost impulsů v závislosti na hlasitosti štěkotu. Je tedy možné ho maximálně přizpůsobit citlivosti psa. Mezi nejoblíbenější modely patří také elektronický protištěkací obojek Aetertek AT-219A. Je vybaven inteligentní technologií, která dokáže rozeznat běžnou činnost psa od nežádoucího štěkání, čímž je eliminováno falešné spuštění obojku v nepřiměřených situacích. Obojek umí 3 druhy impulsů – zvuk, vibraci a elektrostatický impulz.