Proč se děti chtějí nosit?

0

Čím se člověk liší od ostatních savců? Jednoznačně tím, že verbálně komunikuje a i poté, co ho opustí opičí syndrom, se rád fyzicky tulí. Zůstává totiž nošencem. Lidská mysl se vyvíjí mnohem pomaleji než somatologický progres. Vše je zakódováno už v genetice z dob prvobytně pospolné společnosti, kdy přes veškeré technologické výdobytky zůstáváme jeskynními lidmi a učíme se teprve v moderním světě žít.

Fixace na matku

Člověčí mládě je silně fixováno na matku. Instinkt přivinout si miminko ihned po narození na svou hruď a zahřívat ho, zažívá každá matka. Vrozeným reflexem nošenců je instinktivní zaujímání abdukcně-flexní polohy, tedy polohy „na žabičku“, podobné té, jakou zaujímají v děloze. Podsazená kolínka naznačují, v jaké poloze je malému miminku nejlépe. Malý člověk zkrátka podvědomě očekává, že bude zavinut a nošen.

Nosítka pro děti nejsou nic, co by společnost neznala a bylo je třeba představovat. Běžně se užívaly i v době, kdy se děti oficiálně vozily v kočárcích, ale maminky měly i další pracovní povinnosti. Dítě navázané do nosícího šátku neboli „chůvky“ bylo kolébáno matčinou chůzí a umožňovalo tak ženě zachovat volné ruce. To se hodilo jak při práci na statku, na poli, tak i v domácnosti. Pohupování v nosítku miminku navozuje pohyb, na který bylo zvyklé, když bylo ještě u maminky v bříšku.

Pěkně v teploučku

Prenatální vývoj přináší dítěti pocity obklopených měkkých tkání, houpavých pohybů chůze, dýchání. Miminko je zvyklé cítit tep, slyšet dech, zvuky doprovázející trávení a tlumené hlasy. Proto má dítě zakódováno, že jakmile leží samo v chladu, je v nebezpečí. Pokud svoje dítě nosíte a jste mu nablízku, ví, že je vše v pořádku a je mnohem klidnější. Když je odloženo do „studené“ postýlky nebo kočárku, obvykle se necítí v bezpečí a dává to hlasitě najevo.

Nosící šátek nebo šátkové nosítko jsou nejlepším způsobem, jak dostat miminko i maminku do pohody. Nenásilným způsobem vytvoříte tandem, který vás sblíží tělesně, emočně i psychicky natolik, že vás nejen v dětství, ale i po celý život vůbec nic nerozdělí.

Do nosítka je vhodné děti oblékat do funkčního oblečení. Navštivte e-shop https://www.zkusmerino.cz/ pro velký výběr dětského oblečení z merino vlny.

ZkusNositko.cz
K Hádku 1576/12
Praha-Dubeč
107 00

Tel: 777 534 728
Email: info@zkusnositko.cz

https://www.zkusnositko.cz/