Rychle a bezkontaktně
5 mins read

Rychle a bezkontaktně

V posledních letech dochází k čím dál znatelnějšímu nástupu bezkontaktních teploměrů na úkor starších kontaktních a rtuťových bratří. Jak si v testu povede novinka na českém trhu TrueLife CARE Q7?

Bezkontaktních teploměrů se mi v posledních letech dostalo pod ruku hned několik, jsem tudíž poměrně dobře seznámen s výhodami i nevýhodami měření za pomoci infračerveného paprsku. V rychlosti měření za sebou nechávají jakýkoli kontaktní teploměr v dalekém závěsu, měření bývá otázkou vteřin. Rychlost však u starších modelů byla, z vlastních zkušeností, vyvážena ústupkem v podobě znatelně nižší přesnosti, dané zkreslením při měření. Výrobce testované novinky naproti tomu ve svých propagačních materiálech slibuje přesnost 0,2 °C, což by byl v kontextu bezdotykového měření pořádný krok kupředu. Nebudu dlouho napínat a rovnou smetu ze stolu hlavní otazník, teploměr je skutečně přesný a v porovnání s klasickým rtuťovým se přesnost pohybovala v rozmezí 0-0,2°C. Začněme ovšem pěkně od začátku

Balení & design

Teploměr dorazil v úhledném, graficky střídmě pojatém balení. Uvnitř se nacházel samotný teploměr bezpečně usazený v tvarovaném lůžku z kartonu a klasická 9V baterie. Teploměr samotný dobře padne do ruky a je vidět, že se při jeho konstrukci myslelo na ergonomii, jde všechny funkce lze kompletně ovládat jednou rukou. Přítomno je celkem pět tlačítek, přičemž odečítání teploty je zahájeno stisknutím spoušti na přední straně rukojeti. Zbylá čtyři tlačítka jsou umístěna pod podsvíceným LCD displejem a lze na ně snadno dosáhnout palcem během zacházení s teploměrem.

DSC_0378

V balení je též přítomný stručný manuál, který však srozumitelně popisuje veškeré funkce teploměru, které jsou ovládány právě tlačítky pod displejem.

Funkce & průběh měření

CARE Q7 lze v základu používat ve dvou režimech, a to klasické měření tělesné teploty a měření teploty povrchu. Při měření tělesné teploty stačí TrueLife namířit na pokožku zhruba ze vzdálenosti 8 cm a během cca jedné vteřiny se na displeji objeví požadovaný údaj. Kdykoli lze stisknutím tlačítka aktivovat jeho podsvícení, což vnímám jako velkou výhodu. Kdykoli během noci totiž lze kontrolovat churavé ratolesti teplotu, aniž by se v průběhu tohoto úkonu dítko probudilo. V tomto módu se přístroj dá použít i k měření teploty zvířat (tradičně namířit na čenich, či do útrob ucha). Vyplatí se ovšem připomenout, že domácí mazlíčci mají mnohdy znatelně vyšší tělesnou teplotu než lidé a ani číslovka 39 by vás tak neměla znepokojovat. Po přepnutí do režimu povrchového měření lze zjišťovat teplotu takřka čehokoli. Nejvíce jsem funkce využíval během vaření, zjišťování teploty vody před koupelí. V tomto režimu lze také zběžně kontrolovat teplotu okolního vzduchu. Velmi kladně též hodnotím schopnost přístroje uchovávat v paměti výsledky posledních 32 měření. Lze tak sledovat úroveň růstu či poklesu teploty bez zapsání jediného údaje. Výrobce uvádí, že teploměr zvládne na jednu baterii 40 000 měření, což jsem osobně neozkoušel, ovšem domnívám se, že při střídmém využívání funkce podsvícení displeje jde o reálný údaj.

Jak jsem již zmínil výše, veškeré měření je bleskurychlé a probíhá v průběhu zhruba jedné vteřiny. Jde doslova o velmi slušný výsledek, a to především vzhledem k přesnosti, které jsem část testu věnoval. TrueLife CARE Q7 jsem porovnával s tradičně přesným, avšak značně pomalým, kontaktním rtuťovým teploměrem a ani jedno měření se neodlišovalo o více, než o 0,2 °C. Pokud jsem měl již před testem přesnosti zformulovaný závěr, že bezkontaktní teploměry jsou rychlé, pohodlné avšak nepřesné a je na každém uživateli, aby si vybral, co preferuje, po porovnání bylo jasné, že závěr bude nutno značně přeformulovat.

Závěrečné hodnocení

Za cenu necelých 700 korun lze do domácnosti získat univerzální, rychlý a přesný přístroj, který kromě tělesné teploty změří i teplotu okolního vzduchu, koupele či připravovaného pokrmu.

Bez okolků lze konstatovat, že TrueLife CARE Q7 mě velmi mile překvapil a v současné době tak nevidím jediný důvod, proč dát při výběru teploměru přednost kontaktnímu teploměru před testovaným kouskem.

www.truelifecare.cz