S presety dosáhnete skvělých fotoefektů
4 mins read

S presety dosáhnete skvělých fotoefektů

Až budete upravovat fotografie, máte dvě možnosti jak docílit co nejlepšího výsledku. Můžete jim dodat nejlepší efekt postupně nastavováním množství kritérií jako je jas, kontrast, vyvážení bílé, sytost barev, saturace a tak dále. Druhou možností je využít preset nebo filtr. Právě tyto dvě přednastavení se těší ve světě fotografů velké oblibě. O co tedy jde?

Preset je takový balíček nastavení. Jeden preset říká programu pro úpravu fotografií, jak má nastavit jas, jak kontrast, jak vyvážit bílou a takhle pokračuje se všemi dalšími atributy. Když pak na fotografii uplatníte preset, posunou se všechny ukazatele na přednastavená místa. Fotografie dostane specifický ráz.

 

Presety vs. filtry

Určitě už jste se setkali s obdobou presetů, což jsou filtry na fotky. Bývají součástí aplikací pro úpravu fotek. Filtr si můžete představit jak takovou fólii, kterou na fotografii položíte. Změní styl fotky a můžete upravovat její intenzitu. Má s presety tedy hodně společného. Výhodou filtrů je jejich dostupnost. Většina online programů na úpravu fotek filtry má a pracuje s nimi. Najdete je i v aplikacích jako je Instagram. A iPhony je mají v základní výbavě pro úpravu fotek.

Výhodou užívání presetů je, že jde většinou o osvědčená nastavení, která vybírají ostřílení fotografové. Upravují všechna jednotlivá nastavení. Výsledné fotoefekty vypadají ve většině případů dobře.  Pokud tedy hledáte kvalitní efekty na fotky, presety jsou cesta. Používají se ale spíše v programech pro úpravu, které máte nainstalované ve svém počítači jako je Zoner photo studio nebo Adobe Lightroom.

 

Preset je základna

Ne všechny presety se hodí na všechny fotografie. Je potom už na vkusu fotografa, jaký zvolí a jestli do něj ještě nějak zasáhne. Preset totiž může být takovou základnou, nastavením, které vám někdo doporučí a vy se od něj odrazíte. Když se vám líbí barevnost presetu, ale nesouhlasíte s příliš velkým kontrastem, můžete změnit jen toto jedno nastavení.

 

Kde sehnat presety zdarma?

Když budete chtít presety zkusit, stáhněte si ty, které se vám budou zamlouvat. Nainstalujte je to vašeho edioru a pak už můžete zkoušet. Některé presety seženete online zdarma, a pár už jich je v programech předinstalovaných. V Adobe Lightroom je najdete pod v modulu Develop. Zoner Photo Studio je má v sekci Vyvolat. Když budete na Googlu hledat presets free nebo presety zdarma, najdete několik webů, kde můžete stahovat tyto fotoefekty bez poplatků.

Najdete je například zde:

  • Free lightroom presets
  • Presetlove
  • Speckyboy

 

Balíčky presetů ke koupi

Další možností je zakoupené presetů. Mnoho fotografů se zabývá tím, že presety vytváří a dává je k dispozici. Dělá to i množství českých a zahraničních influencerů. Pokud tedy máte rádi fotoefekty někoho konkrétního, poohlédněte se, jestli neprodává své presety.  Určitě se vyplatí vybírat presety podle současné práce fotografa, každý má svůj osobitý styl a podle jeho fotografií víte, co čekat.

Své presety prodává například

  • Hynek Hampl
  • Peter Mckinnon
  • Mark Singerman
  • Authentic love magazine – zde najdete balíčky pro páry nebo svatební fotografie

 

Preset si vytvořte i sami

Ceny presetů se mění podle toho, kolik jich v balíčku je, nebo jak oblíbený je jejich autor. Většinou jsou to ceny od 300 Kč do 1000 Kč. Některé větší balíčky mohou stát i 2–3 tisíce.

A až do presetů proniknete a najdete si svůj oblíbený styl fotoefektů, můžete si v Adobe lightroom i Zoner Photo Studiu vytvořit vlastní presety. U hotové fotografie se kterou jste spokojeni, stačí uložit jako preset. Další upravování bude pak hotové za několik kliknutí.

Empikfoto.cz