Školní batoh a zdravá záda: jak to spolu souvisí?

0

Po dlouhé pauze si snad konečně děti užijí své aktovky a batohy do školy. Je ale pravý čas na jejich kontrolu a případný výběr nového, pokud by ten stávající neseděl. Zdravá záda dětí za to stojí.

Proti vadnému držení těla

Na zádech, zvlášť těch dětských, nemá nekvalitní batoh co dělat. Zbytečně zatěžuje rostoucí organismus a může vytvářet základ pro budoucí chronické problémy. V běžný školní den může dítě na svých zádech nést až několik kilogramů. Ve školním batohu musí unést učebnice, sešity, penál, svačinu, pracovní pomůcky a mnoho dalších věcí, proto musíme dbát na to, aby byl batoh kvalitní a dobře se nosil. To, jak batoh sedí, můžeme pozorovat třeba na výletě s rodinou, kam si dítě batoh vezme. Pokud se nám zdá, že batoh na zádech různě visí, převažuje dítě dozadu nebo ho naopak nutí se hrbit, je nestabilní či stále padá z ramen, je na čase ho vyměnit. Mnoho dětí má vadné držení těla už ve věku šesti až osmi let, špatně zvolený batoh pak mlže tyto problémy ještě zhoršit. Jak by měl správný a zdravý batoh do školy vypadat, aby školákovi vyhovoval po všech stránkách?

Praktické a zdravé

Batoh do školy pro každodenní nošení musí být pevný a zároveň lehký, mít polstrovaná a anatomicky tvarovaná záda s odvětráváním a dostatečně široké ramenní popruhy. Samozřejmostí by měl být také bederní a hrudní pás. Bederní pás odlehčuje až 50 % zátěže a udržuje batoh ve správné pozici, hrudní pás dává svobodu rukám. Popruhy musí být dobře nastavená, aby batoh nevisel na ramenou a tedy zbytečně netáhl svou váhou dozadu. Školní batohy Beckmann jsou vyvíjeny a testovány ve spolupráci s fyzioterapeuty a chiropraktiky, jsou tak pro děti tou nejlepší volbou. Chybět nesmí ani reflexní prvky, které zvyšují viditelnost dítěte na cestě z a do školy, a tak se starají i o jeho bezpečnost.

Před novám začátkem školy tak zkuste vyzkoušet batoh, který má vaše dítě připravený do školy a zkontrolujte, zda vše sedí jak má, nebo je na čase vybrat batoh nový.