Smaragd je krasavec mezi drahokamy

0

Pronikavá zelená barva vás „praští“ do očí. Kdo jednou spatří smaragd, na jeho odlesk nikdy nezapomene. Touží ho mít. A pokud ho získá, stane se jeho láskou na celý život.

Smaragd je nejcennějším kamenem z odrůdy berylu. Jeho nádherná zelená barva je oblíbená u většiny zlatníků. Pravý přírodní smaragd patří do tradiční čtveřice drahých kamenů spolu se safírem, rubínem a diamantem. Barevné odstíny smaragdu závisí na různém obsahu chromu a vanadu. Jeho cena může být velmi vysoká. Ve zlatnictví se však často používají syntetické smaragdy, které si může dovolit každý z nás.

Proč volit syntetický smaragd?

Netruchlete, že si nemůžete dovolit přírodní originál. Pravé přírodní smaragdy jsou křehčí než ostatní drahokamy, proto s nimi při jakýchkoli úpravách musí být zacházeno velmi opatrně. Jednoduše nejsou určené pro každodenní nošení. Naopak syntetické smaragdy jsou odolnější. Proces výroby syntetických smaragdů je znám již dlouhé roky, ovšem poptávka po uměle vytvořených smaragdech vzrostla až v polovině 20. století, kdy šperky se smaragdy se staly dostupnější.

Náušnice i náhrdelník

Největší parádu se smaragdem udělají zlaté náušnice. Ptáte se, proč? Jednoduše proto, že snesou velký kus kamene v nejrůznějších zdobných variacích a na ušních boltcích jsou vidět už z dálky. V dnešní době jsou na trhu se šperky nejrůznější typy náušnic. Uspokojeny budou i dámy, které dávají přednost minimalismu. Máte-li raději drobnější šperky, potom se vám jistě zalíbí drobné zlaté náušnice pecky se smaragdy.

Náušnice jsou jistě skvělý začátek. Poté, co zjistíte, že si bez nich už neumíte život představit, neváhejte jim pořídit „sourozence“. A nemusí jít nutně o další ozdoby uší. Smaragd udělá parádu i na vaší hrudi. Zlatý náhrdelník, který může být osazen nejen smaragdy, ale i drobnými bílými zirkony, s náušnicemi vytvoří neopakovatelnou sérii, kterou vám budou všichni okolo závidět.  Největší parádu udělá takový šperk na společenské události, plesu a jiných podobných akcích, které vyžadují večerní šaty. K dostání jsou i kompletní sety zlatých šperků, které k sobě vzájemně ladí.