Trápí vás kašel? Zjistěte, o jaký druh se jedná, a nasaďte vhodnou léčbu!
2 min. čtení

Trápí vás kašel? Zjistěte, o jaký druh se jedná, a nasaďte vhodnou léčbu!

Kašel se může objevit zdánlivě nečekaně. Překvapí nás v tu nejméně vhodnou dobu a zadělá nám na nepříjemné problémy. Příčin může být více a liší se také samotné projevy, kdy rozlišujeme kašel vlhký a suchý. Na základě tohoto rozdílu postupujeme i při výběru vhodné léčby.

 

Jak vypadá vlhký kašel?

Vlhkým kašlem rozumíme produktivní vykašlávání hlenu. Tělo se snaží zbavit se nežádoucích bakterií či virů uzavřených v hlenu, což jsou v podstatě zbytky buněk imunitní reakce. Cílem je dostat tento odpad pryč z těla pomocí vykašlání. Vlhký kašel se tak snažíme podporovat. Doporučuje se užívat vhodná léčiva a dodržovat dostatečný pitný režim pro zředění hustého hlenu, který tak půjde lépe vykašlat.

 

Dráždivý suchý kašel

Druhou variantou je nepříjemný suchý kašel, při kterém nedochází k vykašlávání hlenu. Původcem bývá velmi často virové onemocnění dýchacích cest a často se objevuje právě na začátku propuknutí infekce. Léčba suchého kašle je spojená s potlačením nutkání ke kašli, který vede k poškrábání sliznice a nemá žádný pozitivní účel. Opět se snažíme dodržovat dostatečný pitný režim pro zvlhčování krku, dodržujeme klid a užíváme látek antitusik určených pro tento druh kašle.

 

Volně dostupná léčiva

V rámci první pomoci při kašli je dobré navštívit lékárnu, kde vám doporučí vhodný přípravek pro snížení konkrétních potíží. Sirup na suchý kašel má za cíl zastavit úporné kašlání a zvlhčit sliznici. Naopak přípravky pro vlhký typ jsou založeny na bázi podpory vykašlávání, aby tělo vyloučilo hlen s nežádoucími látkami. Pokud kašel přetrvává, je nepříjemně silný a doprovází ho další obtíže, je vhodné navštívit lékaře, který určí diagnózu a zahájí efektivnější správně cílenou léčbu.