Veďte děti k pohybu, aktivita dětí je přirozená
4 min. čtení

Veďte děti k pohybu, aktivita dětí je přirozená

Máte doma předškoláka? Právě děti v tomto věku potřebují slušnou dávku pohybu, obzvláště v těchto dobách. Jestli se vám zdá, že máte doma malého neposedu, je dobré vědět, že je to u dětí zcela přirozené. Děti předškolního věku potřebují 6 hodin pohybu denně, z toho zhruba 4 hodiny tvoří spontánní aktivita. Jak děti neomezovat, ale vést k pohybu?

Děti si vytvářejí vztah k pohybovým aktivitám od nejútlejšího věku. Přesně to jsou ty důvody, proč jim jako rodič můžete jít příkladem a ukázat jim, že sport je součástí běžného života a zdravého životního stylu. Co je klíčem k úspěchu?

Pohyb by měl přinášet radost

Pravidlo číslo jedna: do ničeho své děti nenuťte. Pohybová aktivita by měla být prováděna s lehkostí a radostí. Děti v předškolním věku mají výhodu – už nejsou příliš malé, aby nezvládly základní sporty, ale ani nejsou příliš velké, aby si vybíraly. Prostě a jednoduše s radostí zkouší nové věci. Je čas zaměřit se na procházky, turistiku, kolo, brusle nebo třeba plavání. Oblíbené jsou ale i další možnosti: tanec, cvičení, atletika. Všestranný pohyb učí děti obratnosti, rychlosti a koordinaci, proto je dobré vědět, že je v tomto věku pohyb opravdu nezbytný.

Netlačte na pilu s výběrem sportu

Předškolní věk není ideální dobou, kdy vybrat dítěti jeden jediný sport, které u se bude věnovat naplno. Naopak je to čas zkoušení a objevování různých možností, zároveň také doba, kdy můžete jako rodič odhalit skryté talenty a pohybové nadání. Dopřejte ratolesti variabilitu sportovních aktivit, s výběrem sportu ale počkejte. Teprve se školním věkem je dobré dítě vést také k disciplíně, což dokonale nastolí pravidelné pohybové tréninky.

Buďte v tom společně

Těžko dokážete úspěšně vést k pohybu děti jako rodič, který se nehýbe a raději tráví čas jinými činnostmi. Jděte dětem příkladem! Jedině tak si vybudují správný vztah k pohybu, protože co vidí u rodičů, mnohdy kopírují a učí se. Když budete společně trávit čas různými výlety a pohybovými aktivitami, půjdete dětem nenásilně příkladem. A nejen to – užijete si společně mnoho nezapomenutelných chvilek.

Nezapomeňte na kvalitní výbavu

I v případě dětí je důležité vybrat kvalitní sportovní oblečení, a především pak obuv. Dětské sportovní oblečení by mělo být komfortní. Nebrání v pohybu a je zcela prodyšné. Funkční kousky jsou dnes plné moderních technologií, které šetří zdraví dětí, pomáhají zlepšit výkon, a navíc skvěle vypadají. Nebojte se sportovní oděvy vybírat s dětmi – oblíbená barva je potěší a namotivuje dvojnásob. A pak už stačí jen vyrazit za zážitky!

TIP: Nezapomeňte – komfortní obuv je základ. Rozhodně se nespletete s dětskými botami Nike nejen pro sport, ale i do školky a školy. Na léto nejmenší vybavte pohodlnými dětskými sandály Nike. Značka má dlouholeté zkušenosti s výrobou obuvi, která je všestranná a vydrží zátěž – tedy všechny pohybové aktivity, na které si jen vzpomenete.