Víte, co patří do kontejneru na textil a co ne?
3 min. čtení

Víte, co patří do kontejneru na textil a co ne?

Naučili jsme se třídit plasty, papír, kartonové krabice i bioodpad. Zvykáme si i na třídění textilu, který neunosíme, nebo už pro nás nemá využití. Kontejnery na textil potkáme už na mnoha místech ve většině měst naší republiky. Máte přehled, co do nich patří a proč?

 

Dejte svému oblečení druhou šanci!

Ještě před pár lety, když nějaký kus oblečení dosloužil nebo vyšel z módy, byl využitelný spíše jen doma jako hadr na podlahu, případně jsme ho hodili do koše a vynesli spolu se směsným odpadem. V posledních letech se ale učíme recyklovat oblečení a nevyhazovat vše, co nás napadne. Recyklace textilu je důležitá pro životní prostředí, má mnoho výhod a nás stojí jen zlomek času. Vytřídit oblečení a ostatní textilní věci, zkontrolovat je, najít v okolí kontejner na textil a vše do něj ideálně v igelitovém pytli odnést.

 

Co do kontejneru patří?

Aby vše, co vytřídíte, našlo své využití a zbytečně jste nepřidělali práci dobrovolníkům, kteří pak věci z kontejnerů třídí, je dobré vědět, co vše do nich patří. Kontejnery na textil slouží ke sběru nezničeného, čistého a suchého oblečení, textilu a doplňků. Trička, tílka, zimní bundy, mikiny, kalhoty, cokoli, co už vy nebo vaše rodina neunosíte. Patří tam i ložní prádlo, deky, prostěradla, ručníky a vítané jsou i různé módní doplňky, šátky, kabelky a pásky. Nemusíte mít strach o to, zda jsou věci podle poslední módy, to vůbec nehraje roli. Oblečení a ostatní textil, který nenajde své využití v některé z neziskových organizací a nebo v zemích třetího světa, dokážou zužitkovat partneři, kteří z něj vyrobí hadry na podlahu nebo třeba výplň do autosedaček. Žádný kousek tak nepřijde nazmar, ať je in nebo out.

 

Co do kontejneru nepatří?

Naopak textilní kontejnery nepojmou velké předměty, jako jsou koberce či matrace, nepatří do nich mokrý a špinavý textil nebo dokonce odpadky. Pro tyto věci slouží sběrné dvory a komunální odpad. Najít nejbližší kontejner a udělat pár kroků navíc, abyste do něj odnesli vyřazené oblečení, je jistě jen malá cena za dobrý pocit, že někomu pomáháte.