Začněte malovat akrylovými barvami. Poradíme vám, jak na to
2 min. čtení

Začněte malovat akrylovými barvami. Poradíme vám, jak na to

Pokud plánujete naučit se malovat akrylovými barvami, počítejte s tím, že vám to zabere trochu více času, než přijdete na kloub vhodné technice. Občas použijete známou metodu „pokus a omyl“, ale na internetu najdete i celou řadu doporučeních a rad od profesionálních malířů, již pracují s akrylovými barvami už spoustu let.

Předtím, než se ponoříte do samotného malování akrylovými barvami, nejprve se seznamte s tím, co to vůbec akrylové barvy jsou a čím se liší od ostatních druhů.

Co jsou akrylové barvy?

Akrylové barvy jsou ve své podstatě pigmenty suspendované ve vodě rozpustném akrylovém polymerním médiu, které je po zaschnutí voděodolné. Akrylové barvy jsou rychleschnoucí, snadno se čistí, nezapáchají a jsou silně pigmentované, což znamená, že barvy jsou výrazné a živé.

Ve srovnání s olejovými barvami, jejichž zaschnutí může trvat i celý den (někdy i déle), akrylové barvy schnou jen několik málo minut.

Jak malovat akrylovými barvami?

Pokud tedy s akrylovými barvami teprve začínáte, pořiďte si standardní štětec a také tubu. Vyzkoušejte si první tahy, abyste se s barvami i technikou sžili. Často malíři pracují i s houbičkou, se kterou se dělá takzvané tupování. Houbičku uplatníte především na velké plochy a pomocí ní docílíte abstraktních otisků.

Velice oblíbenou technikou je pouring, přičemž barvy se ředí pomocí pouring média. Barvy neztrácí svůj pigment a technika je specifická v tom, že se slévá jedna barva do druhé. Použít můžete jakýkoliv podklad – od malířského plátna přes porcelán a dřevo až po kov. Další metodou je heavy body, což je v podstatě pravý opak pouringu. Jakmile přidáte médium, barva zhoustne. Při technice heavy body je dobré použít špachtli, protože tak vytvoříte zajímavé 3D efekty a reliéfy.

Skutečný malíř zachycuje na obrazu podstatu věci, ať už pracuje abstraktně, nebo maluje portrét. Jestliže si zpočátku nejste jisti, jak bude výsledek vypadat, můžete si na plátno předkreslit náčrtek světlou tužkou či dřevěným uhlím.