Záda mohou bolet i předškoláky
3 min. čtení

Záda mohou bolet i předškoláky

Malé děti často vyžadují vlastní batoh, ve kterém si mohou na výlet nést svou svačinu či uložit nalezené poklady. Je i dobré je k tomu vést a učit je tak zodpovědnosti za své věci. Musíme ale vždy dbát na správně zvolený batoh, protože nevhodným batohem můžeme nechtěně měnit držení těla a dokonce i způsobit bolesti zad. Jak vybrat ten správný?

I malá zátěž se počítá

Přestože děti ve svém batohu ponesou maximálně pláštěnku či nějakou drobnou svačinu, neznamená to, že je jedno, jaký batoh jim vybereme. Stejně důležité je i to, jak batoh sedí při pohybu i v klidu. Pokud batoh táhne dítě dozadu nebo jej naopak nutí k předklonu, případně si stále popotahuje popruhy na ramenou, žádnou dobrou službu zdravému vývoji neposkytuje. Není tedy vhodné podlehnout dětskému nátlaku a koupit bez rozmyslu první batoh, který se dítěti líbí jen proto, že na něm je barevný obrázek. Je dobré zvážit, že batoh může mít více využití a mimo výletu může být nošen i na kroužek či trénink. Předškolní batohy jsou navržené tak, aby dobře seděly na dětských zádech a podporovaly správné držení těla. Zároveň již unesou větší zátěž, jakou představuje třeba kniha či větší svačina a pití.

Patří na obě ramena

Už v šesti letech mohou mít děti zafixované vadné držení těla, a právě špatně zvolené batůžky či tašky k tomu velkou měrou přispívají. Při výběru správného batohu dbejte na pevná, ergonomicky tvarovaná a polstrovaná záda, která dobře sedí na zádech dítěte. Tím zajistíte pohodlné nošení. Správný batoh dobře sedí také díky nastavitelným, širokým ramenním popruhům, které lze zkrátit nebo prodloužit podle potřeby či růstu dítěte. Hlavní roli však hraje správné nošení batohu, což znamená popruhy na obou ramenou. V tom svým dětem můžeme být vzorem a ohlídat si, že sami nenosíme přehozený batoh jen přes jedno rameno. A pokud ano, a k tomu občas přidáme sportovní tašku nebo brašnu s notebookem či kabelku, vidí děti téměř denně, že to takto nosí dospělí a mají pocit, že je to v pořádku.

Správné nošení pomůže i dospělým, které často trápí bolesti zad. Vhodnou alternativou mohou být například městské batohy, které jsou moderní, slušivé a zároveň chrání i naše záda.

Pohodlný a kvalitní batoh, který se dobře nosí, neničí záda a pomáhá k bezbolestnému pohybu i v budoucnu.