Zoubky jako perličky
3 mins read

Zoubky jako perličky

Stav našich zubů je výsledkem péče, kterou jim věnujeme. Základní hygienické návyky jsou nám vštěpovány již od dětství našimi rodiči. To hlavní tedy známe – alespoň teoreticky. Praxe však někdy poněkud pokulhává.

 

Síla bylinek

Nezbytné je čištění chrupu alespoň dvakrát denně – ráno po snídani a večer před spaním. V průběhu dne na zubech totiž ulpívají usazeniny z jídla a pití, které zkonzumujeme. Ideální by bylo čistit je pokaždé, kdy něco sníme. Ne vždy to však podmínky dovolují, proto mějte po ruce alespoň bylinnou ústní vodu, kterou dutinu vypláchnete. Vybírejte produkty s obsahem máty, šalvěje, řepíku nebo heřmánku, které celá vaše ústa udrží ve výborném stavu. Osvědčily se dokonce při léčbě aft a zánětů dásní.

 

Fluor – nepřítel nebo pomocník?

Nepostradatelným nástrojem pro důkladnou dentální hygienu je také zubní pasta, která vám pomůže zbavit se mikrobů, povlaku a zabránit vzniku zubních kazů. Obvykle obsahuje fluor, který zásadně ovlivňuje pevnost zubní skloviny. Jeho množství je však potřeba hlídat především u dětských zubních past. U malých dětí totiž hrozí, že by ji mohly spolykat a předávkovat se jí. Většinou děti mají dostatečný přísun fluoru, protože jsou jím obohacována náhradní mléka a další potraviny. Ideální jsou přírodní zubní pasty s extrakty heřmánku, hřebíčku nebo šalvěje. Komplex z těchto léčivých bylin účinně a přitom šetrně pečuje o dětské dásně a mléčné zoubky, a zároveň příjemně chutná.

Děti od tří let by již měly používat pro ústní hygienu zubní pastu s určitým množstvím fluoru, protože plní ve vývoji a péči o dětské zuby důležitou roli.

Technika v hlavní roli

Hlavní roli hraje samotná technika. Čím dříve si ji vaši potomci osvojí, tím lépe. Naučit pracovat se zubním kartáčkem je nejlépe naučí stomatolog nebo dentální hygienistka, proto se s nimi vypravte do jejich ordinace bez zbytečného otálení. Jako rodiče byste na ně měli při čištění dohlížet, a to asi do osmi let. I když se budou opravdu snažit, k jejich dokonalé zručnosti přece jen hodně chybí. Čistění se vašemu potomkovi pokuste co nejvíce zpříjemnit, pořiďte mu třeba veselý zubní kartáček nebo zapojte staršího sourozence, kterého ten mladší bude napodobovat. Díky těmto drobným „vychytávkám“ si vaše děti čištění jednoduše zamilují a vy je tak do něj nebudete muset nutit.