Tak vlhko, že by se u nás dařilo pralesním žabkám.
6 mins read

Tak vlhko, že by se u nás dařilo pralesním žabkám.

V posledním roce vypadal v některých dnech náš byt jako džungle. Ne, že bychom tam měli tolik zvířat, nebo že by tam byl nějaký binec, ale spíše díky vlhkosti. Začínalo to vždy stejně, okna se začala rosit, pak již voda lehce v kapkách stékala po sklech, zrcadla vypadala stejně a nakonec jsem ždímala mokré ručníky, které jsme dávala na parapet, aby nám voda nestékala po zdi. Stačilo jen málo, třeba vyprat prádlo, nebo víc vařit.

Do té doby, než se nám s manželem narodila naše malá princezna, se mi problém s vlhkostí u nás doma nezdál až tak „strašidelný“. Bydlíme v panelovém domě v jednom ze spodních pater a to, že má náš „pidi byteček“ drobný problém s vlhkostí víme už odjakživa. No, „drobný“… Drobný se mi zdál jen do té doby, než jsme si z porodnice přinesli náš malý uzlíček radosti. Víte, jak to je. Mladý bezdětný pár si možná trable s bydlením bere k srdci o něco méně než rodina o třech dětech. Dřív jsme v bytě trávili mnohem méně času, měli jsme více zájmů mimo domov, a když už jsme přeci jen měli města plné zuby, mohli jsme kdykoliv „utéct“ k mamče na chatu. Musím přiznat, že právě tam prcháme i teď, v podstatě tam trávíme celé léto. S příchodem nového člena do rodiny se samozřejmě zvýšila i potřeba prát, a tedy i sušit. Úplně nejkritičtější to bylo, když malé ještě nebyl ani rok. Hory špinavého prádla do pračky, hory čistého voňavého, ale velice mokrého prádla z pračky ven…

Přes léto to byla úplná brnkačka, byli jsme na chatě a tam jsem si se sušením prádla nemusela vůbec lámat hlavu. Prádlo se pověsilo hezky venku na sušák, já s malou jsme se během věšení nadýchaly čerstvého vzdoušku a bylo! O nějakém dýchání čerstvého vzdoušku, větrání a věšení prádla na sluníčko se tady u nás ve městě nedá vůbec uvažovat. Za prvé nemáme balkon, kam bychom sušák umístili a za druhé je tu s příchodem podzimu a zimy smogová situace tak hustá, že okna raději neotevíráme.

Dovedete si tedy představit situaci, kdy v zabedněném prostoru na sušák (v obýváku) každý den pověsím alespoň jednu pračku prádla? Věřte, že já si to představuji poměrně živě. V místnosti jsme vždy po pověšení prádla zažívali „hotové tropy“ (a pak, že nikdy nepoznám tropické podnebí …). Všechna okna se rázem zamlžila, orosila a my se ocitli v jakémsi skleníku. Asi si teď říkáte, že krapet přeháním… Vždyť některým živočichům by tyhle podmínky dokonale vyhovovaly. Třeba mlokovi, nebo chameleonovi… Ale ne nám, lidem! K tomu nám občas v růžku začala rašit i trocha plísně a moje hysterie tak nabírala na otáčkách. „Copak se takhle dá žít, a ještě s malým děckem?!“

Když už jsem se i na zimu chtěla stěhovat na chatu, zachránila mě moje mamka. Jak to u maminek bývá, zachovala klidnou hlavu, vyptala se sousedů a kamarádek a přišla s nápadem, za který jsem jí doteď vděčná. Přinesla mi Ceresit. A světe div se, je to lepší a okna už se nám tolik nerosí, takže i vidíme ven a můžeme zvesela s malou počítat šaliny. To se dřív skoro nedalo. Trochu se okna ještě rosí, ale oproti tomu, jak to vypadalo dřív, to je legrace. Tohle řešení jsem nakonec dovedla k naprosté dokonalosti tím, že jsem si přístroje Ceresitu pořídila dva. Jeden mám permanentně na okně (jen ať se snaží …) a ten druhý dávám přímo pod sušák, když suším prádlo. Prádlo tak schne rychleji a v místnosti je méně vlhko. Naposledy, když jsem sahala po nové tabletě, jsem zkusila tu novou voňavou, takže mám v bytě sušeji, a ještě k tomu nám to tam krásně voní.

Jiřina, Severní Morava

Ceresit STOP VLHKOSTI AERO 360o pohlcuje vlhkost na základě speciálních tablet, které nasávají nadměrnou vlhkost ze vzduchu a srážejí ji v tekutinu, která se hromadí ve spodní části nádoby. Odtud ji pak jednoduše vylijete. Ceresit pracuje bez energie, tablety se postupně rozpouští. Jedna vydrží nasávat vlhkost 1 – 2 měsíce podle velikosti místnosti a hladiny vlhkosti ve vzduchu. Pak můžete nakoupit náhradní. Nyní jsou k dispozici i tablety s vůní, které nejen pohlcují vlhkost, ale navíc prostor příjemně provoní. Válčíte doma také se začernalými spárami okolo vany nebo umyvadla? Ceresit STOP VLHKOSTI RE-NEW vám s tím pomůže. Stačí jen nanést přímo na spáru a ta pak bude zářivě bílá a bez plísní. Více informací naleznete na www.stop-vlhkosti.cz

Ceresit děkuje paní Jiřině za její upřímnost a krásný příběh. Věříme, že dokáže pomoci i ostatním, kteří s vlhkostí a plísněmi doma bojují.

Text byl editován, fotografie jsou ilustrační.