3 originální způsoby, jak si vytvořit osobitý domov
4 min. čtení

3 originální způsoby, jak si vytvořit osobitý domov

Současné moderní interiéry vypadají velmi podobně a jsou často zařízeny uniformně. Díky dostupné nabídce velkých nábytkářských řetězců si dnes můžeme zařídit naše domovy rychle a za málo peněz, ovšem za cenu toho, že naše bydlení bude působit tak trochu studeně a neosobně. Vtisknout domovu osobitý ráz je snadnější, než si myslíte. Rozhodně kvůli tomu nemusíte zařizovat celý interiér na zakázku. Stačí ho ozvláštnit několika originálními prvky a rázem si vytvoříte nezaměnitelný prostor.

Bytové katalogy a naaranžované pokojíčky v obchodních domech si jsou natolik podobné, že odlišit nabídku jednotlivých značek je téměř nemožné. Individuální rukopis a jedinečný styl se vytrácí a do popředí vystupuje uniformita sériově vyráběného bytového zařízení za dostupné ceny. Výsledkem jsou pak podobně vyhlížející, neosobní domovy, které nápadně připomínají umně naaranžované, v praxi však „neživotné“ katalogové prostory. Málokdo dnes bydlí v prostoru, který příznačně vystihuje individualitu svých obyvatel. Přitom stačí zaměřit se na dílčí kusy nábytku nebo dekorace, které budou jedinečné, a jednotlivé pokoje začnou ke svým obyvatelům a návštěvám promlouvat jasně rozpoznatelným hlasem.

 

Prvky historizujícího stylu v moderním bytě

Dekorativnost romantického stylu se navzdory zakořeněným představám o nepoužitelnosti zámeckého slohu dokonale vyjímá i v moderním interiéru. Starožitný nábytek je krásný, avšak může na mnohé působit zastaralým, až těžkopádným dojmem. A to nehledě na složitou dostupnost a nákladnost jednotlivých kusů. Podstatou je inspirace dávno minulými stoletími, jež dovoluje i použití replik a napodobenin. Jedinou podmínkou je smysluplné zakomponování do současného prostoru. Zapátrejte po antikvariátech, porozhlédněte se po solitérních kusech nábytku a zkombinujte je se současnými, tvarově jednoduššími prvky. Vzniknou tak jedinečné kontrasty. Tip! Pořiďte si do ložnice masivní dřevěnou komodu z tmavého dřeva ve starožitném stylu. Ručně vyřezávání a zlaté kování budou působit neotřelým dojmem.

 

Originální textilní solitér

Kusové koberce zaznamenaly oproti minulým letům značné změny. Doby, kdy jsme dávali přednost jednobarevným smyčkovým kobercům, jsou pomalu pryč a na výsluní se dostávají originální kousky, které mají do uniformity daleko. „V současné době se při výběru kusových koberců nejvíce cení originalita. Namísto jednobarevnosti kralují aktuálnímu sortimentu zářivé barvy a jejich kombinace, vysoký vlas a netradiční vzory. Výběr materiálu jde pak ruku v ruce s požadavky na funkci, kvalitu a odolnost koberce. V popředí se stále drží ručně vázané koberce v orientálním stylu nebo vyráběné strojově, vlněné, hedvábné či syntetické,“ přibližuje trendy v kusovkách Renata Stuchlíková, odbornice na prodej podlahových krytin z Koberce Trend.

„Výhodou kusových koberců je také to, že s nimi rychle a levně proměníte každý interiér, aniž byste museli povolávat řemeslníky. Bytový textil je všemocným lékem, který vmžiku spraví kdejaký nedostatek interiéru. Dokáže dodat místnostem neotřelý vzhled a hřejivou domácí atmosféru. Kromě toho umí ještě mnohem víc – zlepšuje akustické podmínky a má termoizolační vlastnosti,“ doplňuje Stuchlíková.

 

Kov, kde byste ho nehledali

Jedním z konvenčních způsobů, jak dekorovat holé stěny, je použití obrazů a plakátů. Buďte originální a namísto okoukaných obrazů měst si na stěnu vyvěste extravagantní dekorace z kovu. Kov je netradiční materiál a na dekorování stěn není příliš využívaný. Dodá tak vašemu pokoji punc originality a neotřelosti. Vynikne obzvláště v přísně minimalisticky zařízených prostorech.