3 otázky, které si položte před pořízením psa
3 mins read

3 otázky, které si položte před pořízením psa

Psi patří k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům. V nejedné rodině jsou považováni za její právoplatné členy. Předtím, než si takového čtyřnohého chlupatého tvora pořídíte taky, musíte si odpovědět na několik stěžejních otázek. Vyvarujete se tak toho, že nakonec skončí někde v útulku.

 

Proč ho chcete?

Ze všeho nejdříve si ujasněte, proč vlastně psa chcete. Hledáte společníka na výlety, parťáka do nepohody, kamaráda k dětem? Mějte na paměti, že je to přítel na dlouhou dobu, běžně se dožívá okolo 12 až 15 let. Představuje proto velký závazek. Nejedná se o žádnou hračku, kterou by bylo možné odložit.

 

Kolik na něj budete času?

Pes vyžaduje velké množství času, počítejte tedy s tím, že výrazně ovlivní váš každodenní režim. Od krmení přes venčení až po návštěvy veterináře. Na procházku byste s ním měli vyrazit alespoň třikrát denně, rozhodně nestačí pejska jenom vypustit na dvůr. Zapojit se musí celá rodina, aby chlupatý mazlíček nestrádal, někdo vás musí zastoupit, když zrovna budete nemocní nebo odjedete na dovolenou. Utvořte si proto harmonogram a čas si zorganizujte tak, aby trávil co nejméně času sám doma. Plemeno si vybírejte podle vašeho životního stylu – sportovcům sedne aktivní rasa a méně aktivní jedinci by naopak měli upřednostnit klidnější plemena nebo starší pejsky.

 

Máte na něj dostatek peněz?

Koupí štěkajícího mazlíčka veškeré výdaje nekončí, ba naopak. Pořídit budete muset alespoň základní výbavu – kvalitní krmivo pro psy, misky na vodu a na krmení, obojek, vodítko. Chybět samozřejmě nesmí ani pelíšek pro psy, kde si bude moci v klidu odpočinout a načerpat energii na další dovádění. Po kapsách byste vždy měli nosit také nějaké drobné pamlsky pro psy, kterými ho oceníte za jeho výkony. Zadarmo nejsou ani návštěvy u veterináře – odčervování, očkování, výlohy za léčení nenadálých nemocí či nepříjemných úrazů. To vše se může pořádně prodražit. Pokud se ale rozhodnete do toho jít, pak si můžete být jisti, že se vám za vaši péči odvděčí opravdovou a bezmeznou láskou. A vy získáte věrného přítele, který vás nikdy nezklame!