5 tipů, jak v kuchyni využít bylinky

0

Z bylinek můžete připravit velké množství pokrmů, kosmetiky, ale také koření a dalších ochucovadel. Mezi oblíbené patří například bylinkové octy, oleje, ale i bylinková sůl nebo máslo. Vyzkoušejte také pesto nebo bylinkové smoothie.

 

1) Bylinkové soli

Na přípravu bylinkové soli potřebujete sůl, čerstvé nebo sušené bylinky a kvalitní a výkonný mixér. Tyčový mixér můžete vyzkoušet, ale lépe se vám bude sůl připravovat v kuchyňském stolním mixéru RM-1500W. Připravte si také dózu, která půjde lehce uzavřít a koření, které můžete do soli přidat. Vyzkoušejte sůl například z tymiánu, kopru nebo rozmarýnu. Do mixéru dejte hrubozrnnou sůl, kterou koupíte v téměř každých potravinách a přidejte dostatečné množství bylinek. Rozmixujte a sůl uchovávejte v suchu. Vyzkoušet můžete také sladké ochucovadlo, kterým je cukr rozmixovaný s mátou nebo citrónovou trávou.

 

2) Bylinkové máslo

Oblíbeným receptem, který se hodí nejen na domácí pečivo, je také bylinkové máslo. Opět použijte mixér nebo sekáček. Do vámi zvoleného spotřebiče dejte čerstvé bylinky, přidejte roztíratelný tuk, ghí, obyčejné máslo nebo neochucené pomazánkové. To vymíchejte s bylinkami a dejte do misky. Uchovávejte v ledničce. Skvělým nápadem je například i křenové nebo česnekové máslo, pokud máte rádi česnek, tak vyzkoušejte máslo z medvědího česneku.

 

3) Pesto na těstoviny

Pokud máte rádi těstoviny a chcete si jejich přípravu něčím ozvláštnit, tak vyzkoušejte přípravu domácího pesta. Smíchejte v mixéru olivový olej, hrst piniových oříšků, česnek a čerstvou bazalku. Přidejte sůl a pepř a ochuťte pesto podle chuti. V mixéru byste měli pesto umíchat na jemnou a hladkou směs.

 

4) Bylinkové smoothie

Rychlou svačinkou nebo také snídaní, která vám dodá energii, může být také smoothie. To si připravíte smícháním čerstvých bylinek, ovoce, zeleniny, případně můžete přidat i ovocný džus nebo protein. Vyzkoušejte kombinaci pampeliškových listů, banánu, manga a ananasového džusu. Budete nadšeni z tropické a osvěžující chuti a zároveň zdravých surovin, které vám dodají energii a potřebné vitamíny a minerály.

 

5) Lék proti chřipce

Abyste se vyhnuli chřipce, nachlazení a dalším nepříjemným nemocem, tak byste měli podpořit svou imunitu. Zkuste si připravit uzdravující bylinkové smoothie. Smíchejte jablko, salátovou okurku, čerstvou kapustu a přidejte čerstvou petržel. Některé bylinky můžete pěstovat i doma na parapetu a používat je tak pohodlněji k vaření. Všechny výše uvedené suroviny rozmixujte ručním nebo kuchyňským mixérem a dozdobte ve sklenici například plátkem salátové okurky.