Co byste měli vědět o rovnátkách?
Když se rozhodnete vypravit se k ortodontistovi a nechat si srovnat zuby, ujistěte se, že jsou zdravé a bez kazů. V opačném případě by vám mohla rovnátka pořádně zavařit. Co všechno byste si měli před nasazením rovnátek vědět a ohlídat, vám prozradí následující řádky.
Nechte si opravit kazy
Návštěvy zubaře si nikdo moc neužívá, ale jsou zkrátka nutné. Před nasazením rovnátek to platí dvojnásob. Než odejdete od zubaře s rovnátky v ústech, navštivte svého zubaře a nechte si chrup prohlédnout. Pokud narazí na nějaký kaz, je potřeba ho odstranit, jinak by se vám zub mohl dále kazit. Oprava zubů s fixními rovnátky je poměrně komplikovaná.
Křivé zuby nahoře, rovnátka i dole
Nemyslete si, že když máte jenom trošku křivé zuby nahoře, vyhnete se rovnátkům na dolní čelisti. Většinou je nutné rovnat obě čelisti najednou. Kromě srovnání zubů je potřeba upravit i skus. Srovnaný skus zabraňuje tomu, aby se zuby opět zkřivily.
Trhání zdravých zubů
Může se stát, že po narovnání by se vám nevešly do úst všechny zuby, proto bude muset ortodontista některé vytrhnout. Dochází k tomu většinou v případě, že jsou zuby natěsnané v čelisti, protože jsou v poměru s velikostí čelisti příliš velké nebo jich je hodně. Po trhacích kleštích občas zubaři sahají, i pokud máte předkus.
Dentální hygiena s fixními rovnátky
Počítejte s tím, že si budete muset často a velmi pečlivě čistit zuby. V rovnátkách často zůstávají zbytky potravy a jejich okolí se špatně čistí. Zapomeňte na proslulé dvě minuty, u každého je doba čištění zubů jiná. Čistěte si zuby, dokud nebudou čisté. Ideálně si zdravé návyky budujte už před nasazením rovnátek, to znamená, čištění zubů po každém jídle a také večer, před spaním.
Čištění zubů profesionálem
Poctivé a pravidelné čištění ale nestačí. Před nasazením rovnátek i během jejich nošení docházejte pravidelně na dentální hygienu. Hygienista vám poradí, jak si zuby správně čistit a odhalí i případné problémy. Správná zubní hygiena vám pomůže dojít ke kýženému výsledku.
Kdy se fixní rovnátka nehodí
Kontraindikací k fixním rovnátkům není moc, ale přesto nějaké existují. Pokud máte před sebou vyšetření na magnetické rezonanci, pak nasazení fixních rovnátek odložte. Problém mohou být i alergie na materiály, z kterých se rovnátka vyrábí.
Z těchto důvodů se doporučují jiné způsoby, jak zuby rovnat. Jedním z nich jsou ligvální rovnátka, vyrobená ze slitin zlata. Rovnátka díky tomu nezpůsobují alergie a jsou velmi dobře snášena. Jejich výhodou je i to, že nejsou vidět, nasazují se totižna vnitřní stranu zubů.
Problémy s mluvením
Vzhledem k tomu, že jsou fixní rovnátka pro vaše ústa něco nového, je jasné, že si na ně budete muset zvyknout. Z počátku tedy budete mít problémy s mluvením. Počítejte s tím, že budete mít podrážděný jazyk i měkké tkáně v ústech. Tyto problémy za několik dní odezní a všechno bude zase normální.
Léčba běžně trvá kolem dvou let, ale myslete na to, že poté budete muset ještě nějakou dobu nosit snímací rovnátka, která zabrání tomu, aby se vaše vada vrátila. V některých případech se na zadní stranu zubů lepí tzv. fixní retainer, což je tenký drátek, který zabraňuje zpětnému „zkřivení“ předních zubů.
Neviditelná rovnátka jako alternativa
Díky moderním technologiím máte však možnost srovnat si zuby i jinak než pomocí fixních rovnátek. Snímací neviditelná rovnátka Invisalign tvoří série transparentních dlah, které jsou vytvořené pomocí vysoce sofistikovaného 3D softwaru. Kromě toho, že jsou opravdu neviditelná, mají ještě celou řadu dalších výhod.
Před jídlem a pitím si je vyndáte z úst, takže vám nepřekáží. Pouze si před jejich nasazením vyčistíte zuby. Jelikož nepřekáží při čištění zubů, je menší šance, že se u vás objeví zubní kaz.
Neviditelná rovnátka Invisalign jsou naprosto bezbolestná a díky použitému materiálu nezpůsobují alergie. Jsou tedy vhodná pro všechny bez rozdílu.
Doporučení: Zkuste například bezplatnou konzultaci od Světa rovnátek.