Dárky pro děti: vybírejte s ohledem na věk
3 mins read

Dárky pro děti: vybírejte s ohledem na věk

Dárky nosí Ježíšek, samozřejmě. Ale vybrat je musíme my, dospělí, a zrovna u těch dětských to nemusí být tak jednoduché, jak se zdá. Nejraději bychom jim totiž pořídili úplně všechno. Je ale potřeba vybírat s rozumem.

Každé dítě je jiné a také každé dítě baví něco jiného. V první řadě při výběru dárků respektujte vlohy a oblíbené činnosti samotného dítěte. Pokud si holčička radši hraje s vláčky, nemá smysl se snažit ji přesměrovat na panenky a pořídit tu největší, kterou seženeme. A naopak, když má chlapeček nadání vařit a nejraději si hraje s dětskou kuchyňkou, proč ho v jeho zálibě nepodpořit? Nezapomeňte, že dárek má především udělat radost. I proto takzvané měkkýše nemají děti rády, protože v nich bývá oblečení. Což je sice věc praktická, ale praktické dárky umíme ocenit až jako dospělí, ne děti. Ty ocení spíše hračku, knihu nebo sportovní vybavení.

U menších dětí tak dejte přednost spíše hračkám, které je mohou i něco naučit, procvičit motoriku nebo jsou interaktivní a děti se s nimi učí rozvíjet fantazii. Vybírat vánoční dárky pro děti v předškolním věku může být oříšek, ale opět se řiďte tím, co mají rády a co je baví. V tomto věku už

jsou oblíbené činnosti zřetelné a tak nejvíce radosti udělají dárky, které se těchto činností týkají. Novopečení školáci pak uvítají drobnosti do školy, samozřejmě pokud tam chodí rády. Vhodným dárkem jsou také puzzle, u kterých si dítě trénuje soustředění, tolik potřebné ve školních lavicích. Stálicí pak jsou pochopitelně různá autíčka a terénní auta na dálkové ovládání, se kterými si však většinou nakonec hraje celá rodina.

Starší děti pak již mívají vlastní představu o tom, co by pod stromečkem rády našly a především už znají tajemství o Ježíškovi. U dražších dárků se tak vyplatí se spíše domluvit a vybrat společně ten, který odpovídá představám vaší ratolesti. Nemusíte mít obavy, že se vytratí moment překvapení, protože radost z dárku podle vlastní volby je přinejmenším stejně veliká. A to je to hlavní, co by dárky měly přinášet, radost a potěšení.