Hačikó, příběh psa – znáte jeho hlavního aktéra?
2 min. čtení

Hačikó, příběh psa – znáte jeho hlavního aktéra?

Pes je symbolem oddanosti a věrnosti už odpradávna. Ale k jednomu plemeni se tato charakteristika váže více, než k jiným. Jejím Akita Inu, pes, kterého císař Hirohito v minulém století prohlásil za japonskou přírodní památku.

Existuje několik filmových zpracování tohoto legendárního příběhu, v Evropě je ale zcela jistě nejznámější to, které svou osobnosti a charismatem zaštiťuje Richard Gere, jenž hraje profesora Unea, který se jednoho dne ujme opuštěného štěněte Akita Inu a pojmenuje ho Hačikó. Jedinečný vztah psa a člověka násilně rozetne Uneova smrt, ale věrný Hačikó dalších devět let každý den čeká na nádraží na svého pána a doufá, že jako předtím zase jednoduše vystoupí z vlaku a přivítá se s ním. Vodopád emocí je šikovně zvýrazněn ještě brilantní prací režiséra Lasse Hallströma.

 

Akita Inu v našich domácnostech

Po shlédnutí tohoto filmy obliba psů Akita Inu celosvětově velmi vzrostla. Původně japonské plemeno, které bylo určeno pro nejvyšší šlechtu, se v první polovině dvacátého století začalo šířit po celém světa. K nám dorazil první Akita Inu v roce 1979.

Pokud i vy chcete mít doma svého Hačika, měli byste vědět, že Akita Inu patří mezi plemena psů, která vynikají vysokou inteligencí, vrozenou odvahou a skvělými hlídacími dovednostmi. Umí být ale poměrně tvrdohlaví, neobejdou se bez důkladné výchovy a při soužití s jinými psy se vždy snaží zaujmout dominantní pozici. Jinak jsou Akita Inu velmi tišší a čistotní. Nejsou cítit psinou a milují ryby.

Na cvičišti se svou Akitou příliš nepochodíte, nesnese totiž neustále opakování stále stejných povelů. Její výchova musí být rozmanitá a nápaditá s dostatkem podnětů a založená spíše na odměnovém systému než tvrdému drilu.

Akita Inu je velmi aktivní pes, který s vámi bude rád sdílet běh i další sporty. Uvolněte si ruce a pořiďte si revoluční vodítko Lishinu z e-shopu Můjmazlík.cz, díky kterému budou vaše společné chvíle ještě příjemnější a bezpečnější.