Jak naučit dítě hygienické návyky? Vyzkoušejte těchto 5 tipů!
3 min. čtení

Jak naučit dítě hygienické návyky? Vyzkoušejte těchto 5 tipů!

Každé dítě se potřebuje naučit základním hygienickým návykům, ne vždy je to ale pro rodiče snadná práce. Možná i u vás jsou některé úkony, jako koupání, čištění zubů nebo mytí rukou, noční můrou. Jednou z věcí, která může přispět k tomu, aby se děti tyto věci naučily, je koupelna šitá na míru jejím potřebám a představám.

Ne každý si však může dovolit dětem zařídit samostatnou koupelnu, můžete jim však přizpůsobit tu vaši. Nechte se inspirovat pěti nápady, jak jim vyjít co nejvíce vstříc.

1. Pokud máte děti, jistě víte, že to nejdůležitější je dokonalá funkčnost a praktičnost koupelny. Zásadní je rychlá a jednoduchá údržba, obklady by měly mít hladký povrch, který jde utřít do sucha a nebudou se v něm tvořit usazeniny. Na stěny můžete připevnit různá zvířátka s přísavkami nebo hračky do vody.

2. Jestliže se rozhodujete mezi sprchovým boxem a vanou, sáhněte raději po vaně.  Nejen, že pro vás bude snazší s dětmi manipulovat, ale i ony samy si v ní dokonale vyhrají a vodní bitvy je před spaním unaví. Abyste předešli velkým loužím na podlaze, pořiďte vanovou zástěnu, ideálně s motivem zvířátek nebo pohádkových postav. Uvidíte, že dostat děti do koupelny už nebude žádný problém.

3. Další nezbytnost je správný výběr nábytku do koupelny. Potřebujete dostatek odkládacích ploch na věci, které při koupání dětí musíte mít po ruce. Samozřejmostí jsou i ukládací prostory, kam schováte věci, které by neměly přijít dětem do ruky – například chemické a čistící prostředky.

4. Dětem pomáhá spíše škola hrou než povely. Pokud jste ve fázi, kdy odnaučujete chodit na nočník, dítě se pravděpodobně bude velkého wc bát. Pomoci mu můžete speciálním prkýnkem pro malé děti. Místnost se záchodem také můžete vyzdobit dětskými motivy, aby se tam dítě cítilo příjemně. Existuje spousta nálepek, kterými můžete ozdobit stěny i samotné WC a až dítě vyroste, mohou se odstranit.

5. Některé děti je problém donutit k čištění zoubků. Přimět je k tomu můžete jednoduše – pestrobarevnou zábavnou stoličkou. Ta nejen, že přitáhne jejich pozornost, ale také jim umožní se lépe dostat k umyvadlu. Pomoci může také dětský kartáček ve tvaru pohádkové postavičky a dětská pasta s obrázky.