Jak osvětlit dětský pokoj?
3 mins read

Jak osvětlit dětský pokoj?

Dokonalé osvětlení interiéru je v současné architektuře považováno za velmi důležitý bod, ovlivňující komfort využívání jednotlivých místností. Velmi často se při volbě osvětlení soustředíme především na obývací pokoje nebo kuchyně. Na dětské pokoje a důležitost jejich správného osvětlení se velmi často zapomíná. I dětem je třeba zajistit dokonalé osvětlení místnosti, protože svůj pokoj využívají velmi často a intenzivně. Jak tedy zařizovat osvětlení v dětském pokoji? Důležitá jsou především 3 svítidla.

 

Nejprve správné centrální svítidlo

V dětském pokoji by mělo vždy být jedno dominantní, centrální svítidlo. To by mělo být umístěné tak, aby vydávané světlo osvětlovalo celou plochu místnosti. Nejčastěji tedy na středu. Jak vybrat? Možností je více, ale nejčastěji jsou voleny klasické závěsné lustry a v současnosti také velmi moderní řešení – LED panely. Z hlediska efektivity a ekonomické náročnosti se i do lustrů vyplatí instalovat energeticky úsporné LED žárovky.

_vyr_114408903L-800x600

Osvětlení psacího stolu pro školáky i předškoláky

V žádném dětském pokoji by neměl chybět dostatečně velký psací stůl. A to jak pro školní děti, tak i pro předškoláky. Děti v předškolním věku využívají psací stůl k malování, hraní a tvoření. Školní děti se u něho učí a plní domácí úkoly. Na žádném psacím stole by pak neměla chybět dostatečně silná lampička, aby si děti nemuseli kazit zrak. A jaké je její správné umístění? Stolní lampička by měla být vždy umístěna v opačném rohu stolu, než kterou rukou dítě píše. Pokud je vaše dítě pravák, je tedy správné umístění lampičky v levém horním rohu stolu. Nakonec jeden malý tip. Vhodnou volbou je například stolní lampička s displejem, který ukazuje aktuální čas a datum.

 

Nezapomínat ani na noční stolky

Vedle každé postele by mělo dítě mít noční stolek. Na něm by pak neměla také chybět lampička a budík. Současně mohou noční stolky sloužit také pro odložení knih, telefonů a pití. U lampiček je důležité, aby na stolku nezabíraly mnoho prostoru, ale poskytovaly dostatečné osvětlení. I proto jsou vhodné LED lampičky. Soustředit se můžete i na jejich vybavení. Výjimkou v současnosti není ani lampička s budíkem a displejem.