Jak připravit ty nejlepší pomazánky
3 min. čtení

Jak připravit ty nejlepší pomazánky

Pomazánka se hodí nejen na chlebíčky a jednohubky, ale také jako výživná večeře. Připravte si ty nejlepší pomazánky doma a budete vědět, že jste použili jen kvalitní a čerstvé suroviny. Podávejte například s čerstvým žitným pečivem nebo oblíbenými knackebroty.

 

Tvarohové variace

Konzumací tvarohu doplníte potřebné množství bílkovin. Vybrat si můžete nízkotučný tvaroh, případně polotučný. Pokud máte ve svém jídelníčku minimální množství cukrů a sacharidů nebo zkoušíte jíst bez lepku, klidně sáhněte i po tučném tvarohu. Do něj nastrouhejte mrkev a okořeňte. Vyzkoušejte například tvarohovou pomazánku se sýrem, s ředkvičkami, případně s jakoukoliv vařenou nebo i syrovou zeleninou. Pomazánku můžete i rozmixovat pomocí stolního mixéru RM-206, který má objem nádoby 1,5 litru a 4 čepelový nerezový nůž.

 

Budapešťská pomazánka

Skvělou a chutnou pomazánkou, kterou jsme měli rádi už jako malí je budapešťská pomazánka. Postup je jednoduchý. Smíchejte tvaroh, pokrájenou papriku kápii, dvě lžičky mleté papriky, sůl, pepř a klidně i cibuli. Tato pomazánka se hodí i pro děti a je výborná k čerstvému pečivu. Hodí se však i ke kouskům zeleniny, například salátové okurky nebo mrkve.

 

Tuňáková pomazánka

Oblíbeným druhem pomazánek jsou rybí pomazánky. Vyzkoušejte například tuňákovou. Opět můžete použít tvaroh, případně pomazánkové máslo nebo sýr. Vámi vybranou přísadu smíchejte se slitým tuňákem ve vlastní šťávě. Přidejte kapku citrónové šťávy, sůl, pepř a také lžíci kečupu.

 

Česneková pomazánka se sýrem

Na chlebíčky a jednohubky se nejvíc hodí česneková pomazánka. Česnek oloupejte a ideálně rozmixujte multifunkčním kuchyňským mixérem RM-800 B. Česnek tak pustí šťávu a bude v pomazánce mnohem víc cítit. Přidejte lžičku light majonézy, strouhaný eidam a dochuťte solí a pepřem. Vyzkoušejte například v kombinaci s kvalitní klobáskou a olivami.

 

Pikantní hummus

Neobvyklou, přesto velmi zdravou pomazánkou je hummus. Kupte si cizrnu v konzervě nebo ji uvařte dle návodu na sáčku. Je na vás, jakou variantu zvolíte. Přidejte špetku chilli, 2 lžíce tahini pasty, mletý římský kmín, lžičku mleté papriky a sůl a pepř dle chuti. Všechny suroviny rozmixujte ručním nebo kuchyňským mixérem Orava.