Jak se efektivně učit? A nezapomenout
3 mins read

Jak se efektivně učit? A nezapomenout

Vzpomínáte na ten školní předmět, ve kterém jste se učili, jak se učit? Nevzpomínáte? Jak byste také mohli, když žádný takový školní předmět nikdy neexistoval. A dodnes stále neexistuje. I v případě, že jste školní lavice opustili už hodně dávno, o nic jste tak nepřišli.

Učení se dá naučit

Je to tak. A přesto se na základních školách tato důležitá dovednost stále nevyučuje. Dobrou zprávou pro vás však je, že efektivnímu učení se může naučit kdokoliv. V kterémkoliv věku. Učíte se totiž kontinuálně po celý život. A nezáleží na tom, jestli jste právě v prváku na střední nebo příští rok slavíte s bývalými spolužáky 30 let od maturity.

Víte, který způsob učení bude nejvíce vyhovovat právě vám? Jste typ zrakový, sluchový či spíše pocitový? Pomůžeme vám to zjistit. Navíc objevíte 4 důležité klíče k odemčení vašeho maximálního potenciálu.

Na teorii pouze praxí

Memorování způsobu, jak se správně učit, by už od základu odporovalo principům efektivního učení. V procesu učení skutečně a reálně přijímáte informace svými smysly, třídíte je a poté ukládáte do pomyslných přihrádek, odkud je v ideálním případě dokážete kdykoliv znovu vyvolat. Pokud však informace přijímáte pouhým biflováním bez uvádění do patřičných souvislostí, většinou vám jich tolik v paměti nezůstane. Krátkodobá paměť může sice ještě pár dní sloužit. Ale zkuste si tímto způsobem získané informace vybavit po delší době. Nejspíš se vám to nepodaří.

Není to jen o učení, je to o životním úspěchu

Možná i vám říkávali, že mít vystudovanou školu je základem životního úspěchu. Je tomu však skutečně tak i v dnešním světě? Ten se mění tak rychle, že je potřeba neustále se přizpůsobovat zdokonalujícím se technologiím. Pomyslný vlak vám dnes může ujet mnohem rychleji.

Jak se efektivně učit a naučit?

Ti, kteří mechanismus efektivního učení skutečně pochopí, mají v životě vyhráno. Představte si, že dokážete přečíst jakoukoliv knihu až 10x rychleji. A její obsah si dlouhodobě zapamatujete. Mnohem lépe se soustředíte, třeba i celé hodiny.

Připravili jsme pro vás 12 tipů pro snadnější studium čehokoliv. Objevíte zábavu tam, kde byste v minulosti čekali jen nekonečně nudné biflování a memorování. Naučíte se učit se a váš život získá nový rozměr.