Jak vybrat správnou interaktivní a naučnou hračku pro děti
3 mins read

Jak vybrat správnou interaktivní a naučnou hračku pro děti

Děti hračky prostě milují, reagují na jejich zvuky, barvy, popřípadě pohyby, které dělají. Vybrat interaktivní hračku pro dítě může být docela složité. Když si ovšem při výběru uvědomíte hlavní kritéria a požadavky – vyberete snadno a rychle tu správnou hračku pro své dítě.

 

Proč právě interaktivní hračka

Co vlastně chcete od hračky a co od ní očekáváte – tahle otázka by vám hlavou měla proběhnout jako první. Chcete, aby její funkce byla naučná nebo zábavná či dokonce obojí? Správně zvolená interaktivní hračka v dětech rozvíjí vývoj motorických funkcí, motivuje dítě ke hře a celkově rozvíjí jeho potenciál i osobnost. Při výběru hračky se kromě funkce, kterou od ní očekáváte, zaměřte také na věk a pohlaví dítěte.

 

Věk dítěte

Je velký rozdíl kupovat hračku pro batole nebo dítě ve školním věku. Proto se od věku odpíchněte – informacemi na krabici se řiďte pouze orientačně, rozdíl pár měsíců věku dítěte nehraje takovou roli a každé dítě je i jinak šikovné a vnímavé.

Pro miminka vybírejte hračky, které budou rozvíjet jeho zrak, sluch a hmat. Takže všechno šustivé, měkké, barevné, mluvící, zvonící a hrající připadá v úvahu. Pro batolata do tří let, která si rozvíjejí už i jemnou motoriku a paměť vybírejte hračky, které budou naučné i zábavné zároveň. V tomto věku se děti učí poznávat barvy, tvary, zvuky zvířat, číslovky do deseti a zvládají jednoduché úkoly – takové hračky pro ně budou ideální.

Předškoláci už prahnout po něčem jiném, snaží se řešit složitější úkoly, zajímá je abeceda, chtějí se učit psát nebo dokonce tíhnou k cizím jazykům. Holčičky si zase rády hrají na maminky a chlapci na policisty nebo vojáky. Pro děti školou povinné už moc složitě vybírat nemusíte – ty totiž dnes zajímají jiné hračky – především moderní technologie a počítačové hry.

 

Pohlaví dítěte

U mrňousků si hlavu s tím, jestli je hračka pro děvče nebo pro chlapce moc lámat hlavu nemusíte. Většina hraček je stejně dělaná tak, aby byla vhodná pro oba – unisex. Od předškoláků už to ale jedno úplně není a je potřeba vybírat podle pohlaví dítěte. S panenkou přece jen za chlapcem těžko půjdete a růžový deníček mu také nedáte. Ale i v tom starším věku existují hračky, které mají rádi všichni. Takové nafukovací balónky s heliem si na svou oslavu pověsí jak dívky, tak i chlapci.

Zavděčit se náročným potomkům není vždy úplně jednoduché – v pozdějším věku už si ale sami řeknou, co je zajímá a co se jim líbí a výběr vhodného dárku pro ně bude tak o něco snazší.