Jaký koberec do dětského pokoje?
5 mins read

Jaký koberec do dětského pokoje?

Zařizujete nově dětský pokoj a přemýšlíte, co vše bude zapotřebí do něj pořídit? Vybavení v dětském pokoji ovlivňuje estetické vnímání a tedy i vývoj každého dítěte. Proto při výběru hodně záleží jak na volbě veškerého nábytku a doplňků, tak i na výběru koberce, který bývá dominantou každé místnosti. Vhodně zvolený koberec by měl dětský pokojíček rozzářit, aby si v něm poté Vaše dítko hrálo rádo.

Proč do dětského pokoje zvolit koberec?

Obecně lze říci, že by dětské koberce měli být v každém dětském pokojíčku. Proč? Důvodů je hned několik. V dnešní době patří dětské koberce mezi velice praktické podlahové krytiny – dokážou perfektně izolovat chlad od podlahy, a tak nedojde k prochladnutí dítěte, dále zlepšují akustické vlastnosti v místnosti a dokážou skvěle tlumit zvuky.

Pokud tedy Vaše dítě rádo po pokoji běhá, koberec veškeré dopady ztlumí. Koberce jsou do dětských pokojů také kvůli své barevnosti a dostupnosti mnoha různých vzorů. Barevné a různě pestré koberce s různými oblíbenými postavičkami či zvířátky vyvolávají v dětech hravost, nápaditost a pomáhají jim rozeznávat jednotlivé barvy, tvary a vzory.

Jak vybrat vhodný dětský koberec?

Když už víte, jaké přednosti dětské koberce mají, je čas na jeho výběr. Jak však takový koberec vybrat, abyste nešlápli vedle? Při jeho výběru pamatujte na to, že koberec dokáže rozvíjet fantazii dítěte a otevírá mu možnosti k mnohým hrám. Měl by být tedy rozhodně barevný, neboť barevnost vyvolává u dětí aktivitu i radost.

Vhodné je však vybírat nejenom barevné dětské koberce, ale také s různými obrázky nebo vzory, nejlépe s potiskem jejich oblíbených pohádkových či seriálových postaviček nebo různých zvířátek. Velice oblíbenými bývají také tzv. hrací dětské koberce, na kterých si děti hrají. Jejich velkou výhodou je, že dokážou na poměrně dlouhou dobu dítě zabavit.

Na co se při výběru dětského koberce zaměřit?

Při výběru dětského koberce je nutné zaměřit na jeho kvalitu, materiál a velikost. Kromě toho je dobré brát v potaz věk dítěte.

Kvalita dětského koberce

Při výběru byste se měli dívat hlavně na kvalitu, neboť děti budou na koberci trávit větší část dne. Na trhu dnes existují opravdu kvalitní koberce, které jsou vyrobeny z kvalitních moderních materiálů. Tyto koberce jsou nejenom jemné a příjemné na dotek, ale dokážou také odpuzovat prach.

Materiál dětského koberce

Použitý materiál ovlivňuje životnost, odolnost a celkovou kvalitu koberce, při výběru tedy hraje také zásadní roli. Ať už je Váš finanční limit jakýkoliv, doporučujeme vybírat mezi nejlepšími koberci, které si můžete dovolit. Koberce, které jsou vyrobené z kvalitních materiálů, mají delší trvanlivost oproti těm levnějším a trvanlivost je u dětských koberců zvláště důležitá, protože musí vydržet daleko více než koberce v jiných místnostech.

Na českém trhu lze sehnat koberce z přírodních i umělých materiálů. Co se týče přírodních koberců, nejlepší jsou vlněné koberce, které vynikají vysokou odolností a měkkostí. Díky použité vlně jsou příjemné na dotek, mají vysoké akustické i tepelně izolační vlastnosti. Vlněné koberce se však doporučují do pokojíčku dětí, které jsou už větší. U koberců z umělých materiálů doporučujeme volit dětské koberce, které jsou vyrobené z nylonu. Díky nylonu je tento druh koberců velice odolný, trvanlivý, pružný a odolný proti jakékoliv špíně.

Velikost dětského koberce

Ať už vybíráte mezi kusovým nebo celoplošným koberce, nezapomeňte na jeho velikost. U koberce metráž jsou přesné rozměry velice důležité. Před výběrem proto důkladně změřte dětský pokojík a poté pořiďte koberec klidně o něco málo větší. Větší koberec totiž vždy můžete zkrátit, avšak s menším kobercem pak již neuděláte nic.

Pokud máte v plánu zvolit do pokoje kusové koberce, tak zde rozměry nehrají takovou roli jako u toho celoplošného. Na českém trhu je k dispozici velké množství koberců různých velikostí a tvarů. Záleží jen na Vás, jaký do pokojíčku vyberete.