Je vám v noci horko? A v jakém spíte povlečení?
3 min. čtení

Je vám v noci horko? A v jakém spíte povlečení?

Je všeobecně známo, že výběr ložního povlečení přímo závisí na sezoně, v níž jej budeme používat. Zatímco v zimě dáváme přednost hřejivému flanelu, krepu a mikroplyši, v létě jsou aktuální povlečení bavlněná, hedvábná a saténová.

Výhodou povlečení jako takového je především to, že jej můžeme snadno měnit. Nejenom dle sezóny, ale i nálady. Jakému povlečení dát přednost v horkých letních nocích?

Klasická bavlna

Vhodným povlečením do léta je povlečení bavlněné. Do bavlny přeci uléhaly i naše babičky. Bavlna je příjemná na dotek, prodyšná, měkká i savá. Tedy přímo ideální například pro dětské povlečení.

Polybavlna a hladká bavlna

Setkat se ovšem můžete i s povlečením z polybavlny, tedy částečně bavlněné a částečně z polyesteru. Z obou materiálů v něm přitom najdete to nejlepší. Polybavlněné ložní povlečení je ve srovnáním s povlečením z čisté bavlny levnější, hebčí a prodyšnější. Pro letní měsíce však lze doporučit i povlečení z tzv. hladké bavlny. V kombinaci s jersey prostěradly je pro léto přímo dokonalé.

Hedvábí a satén

Do horkých letních nocí lze rozhodně jen doporučit i povlečení saténové. Příjemně chladivé a nemačkavé. Opatrní ale buďte při praní saténu, což platí i na saténová pyžama a košilky, které vždy perte naruby. Pokud chcete spát jako na obláčku, investujte do povlečení hedvábného. Sice za něj více zaplatíte, ale věříme, že své investice nebudete litovat. Hedvábí bezesporu patří mezi nejluxusnější látky, s nimiž se na trhu můžete setkat.

Moderní mikrovlákno

Hitem současné doby je však povlečení z mikrovlákna, což v podstatě není nic jiného, než stoprocentní polyester. Na dotek však připomínající výše zmíněné hedvábí. Hlavní výhodou tohoto povlečení je, že jej využijte jak v létě, tak i v zimě. Ono totiž v létě chladí a v zimě hřeje.

Standardní i prodloužené povlečení

Co se rozměrů týče, k běžným standardům patří 140 × 200 pro jednolůžko. Na některých e-hopech (například na vesna.cz) je však k sehnání speciální prodloužené povlečení, do nichž se zavrtají i ti nejvyšší jedinci.

Zaměřeno na design

Co se vzorů týče, nabídka trhu je opravdu bohatá. Vzor povlečení volte s přihlédnutím k odstínu dalších textilií v ložnici, s nimiž by v ideálním případě mělo ladit. Svou pozornost zaměřte na jemné a tlumené tóny. Vhodné jsou tišivé odstíny modré, žluté i zelené. Co se vzorů týče, zde vycházejte spíše ze svého vkusu. Povlečení se vám musí líbit. Vždyť s ním budete každou noc usínat i se ráno probouzet.