Kdy začít s hokejem?

0

Lední hokej je jedním z nejoblíbenějších a nejsledovanějších sportů na světě, v České republice obzvlášť. Každý malý kluk nebo holka alespoň na chvíli zatouží být budoucím Jágrem. Obecně je hokej chválen za schopnost vychovat v dítěti odhodlanost, týmového ducha nebo nebojácnost.

Mělo by i vaše dítko mít nějakou z těchto vlastností, pak je hokej ten pravý sport. Jeli vaše dítko neposeda, stále má spoustu energie, nevadí mu, když upadne, je nebojácné a rádo si hraje v kolektivu, je hokej ten pravý sport.

Kdy je vhodný čas?

Hokejový odborníci doporučují začít s hokejem v 5 roce dítěte. Většina hokejových klubů začíná nabírat děti již v mateřských školkách. Podle věku dítěte se odvíjí i náplň trénink. Úplní začátečníci se učí bruslit a jejich dovednosti, jako je správný postoj, skluz, ale i zatáčení a přešlapování, je spíše formou hry. U starších dětí se pak jejich dovednost zdokonalují a pomalu začínají cvičit s pukem. Opravdový závodní hokej začíná pak ve 2. – 3. třídě, kdy se hraje mini hokej. Od 4. třídy je hřiště klasické velikosti.

Žrout času

Jako u každého sportu je nutností trénovat, není tomu jinak ani u hokeje. Rodiče i děti musí být připraveni, že na zimním stadionu budou každou chvíli. S rostoucím věkem se zvyšuje intenzita i doba tréninků a víkendy budou věnovány zápasům.

Je to investice

Hokej kvůli celkovému počtu chráničů a dalším potřebným věcem, jako jsou brusle či hokejka, se stává celkem nákladným sportem. Hokejová výstroj není věčná a děti rostou jako z vody. Je tedy potřeba být připravený na celkem velká částky. S rostoucí silou pak přichází i na řadu lámání hokejek, trhání tkaniček a trhání rybana. Nutnou výbavou hokejisty jsou:

  • brusle
  • rukavice na hokej
  • helma
  • hokejka
  • rybano
  • chrániče loktů a holení
  • suspenzor
  • vesta
  • láhev na pití

U některých hokejových klubů lze využít i možnosti zapůjčení hokejové výstroje vždy na celou sezónu. Výhodou je, že si dítě vyzkouší, zda hokej bude bavit a nemusí se pak řešit, co s nově koupenou výstrojí.

Není to jen o hokeji

Velká řada zkušených trenérů a hráčů vždy varuje před jednostranností. Doporučují, aby se dítě nevěnovalo jen hokeji, ale i jinému sportu, díky kterému si osvojí i jiné dovednosti, které bude moci právě v hokeji využít. Vhodným doplňujícím sportem je tenis, plavání nebo cyklistika.

Nejdůležitější je radost

Hokej je napínavá, rychlá a tvrdá hra, která má určitá pravidla a řád. Z toho logicky vyplývá, že je nutná disciplína, určitá odolnost a trénované tělo. To vše by měl dobrý hokejista mít, ale nejdůležitější je radost ze hry. Je dobré míti na paměti, že svět se netočí jen kolem hokeje, ale že by dítě mělo mít své kamarády a i jiné záliby.