Kolečkové lyže aneb jak se udržet ve formě přes léto
3 mins read

Kolečkové lyže aneb jak se udržet ve formě přes léto

Také jste na letní dovolené na horách potkali lyžaře? No ovšem, když řeknete někomu neznalému, že jste v létě viděli lyžaře, bude se na vás dívat možná jako na blázna. Faktem ale je, že i v letní sezoně se lyžování stává stále oblíbenější metodou tréninku u vrcholových i rekreačních sportovců. Jedná se samozřejmě o kolečkové lyže.

 

Kolečkové lyže jako tréninkový prostředek

Kolečkové lyže jsou v mnohém podobné lyžím klasickým, existuje celá řada typů kolečkových lyží, ze kterých si může vybrat klasik i bruslař. Co mají kolečkové lyže společné, je, že se používají na silnici, čím hladší a kvalitnější silnice, tím příjemnější jízda pro lyžaře. Pro začátečníky doporučujeme uchýlit se nejprve na cyklostezku, kde je nebude ohrožovat takový provoz a mohou zde v klidu natrénovat správnou techniku a zcela ovládnout kolečkové lyže. Teprve až budou na kolečkových lyžích trochu jistější, mohou se zařadit do silničního provozu. Pro naplánování optimální trasy pro kolečkové lyže se můžete inspirovat na portálu o běžeckém lyžování BĚŽKY.net, kde najdete spoustu tipů.

 

Než vyrazíte na kolečkových lyžích na silnici

Dbejte především ve vlastním zájmu na bezpečnost, určitě nepodceňujte helmu a reflexní prvky, abyste byli dostatečně na očích. Jak tedy začít s kolečkovými lyžemi? Budete potřebovat základní vybavení, které se příliš neliší od vybavení na běžecké lyžování. Vedle lyží, bot a holí budete potřebovat helmu a vhodné jsou rovněž chrániče kolen a loktů.

Jste-li začátečník či rekreační sportovec, potom vám budou vyhovovat tréninkové kolečkové lyže, ty jsou obvykle delší, cca 60-70 cm a jsou vyrobeny nejčastěji z hliníkové konstrukce s gumovými kolečky. Tvrdost koleček ovlivňuje rychlost jízdy, měkčí kolečka jízdu stěžují a nejedou tak rychle jako kolečka z tvrdšího materiálu. Odraz u kolečkových lyží pro klasickou techniku je zajištěn speciálním mechanismem, který zabraňuje proklouznutí buď předních nebo zadních koleček dozadu.

Zřejmě vás také bude zajímat, jak se na takových kolečkových lyžích brzdí. Drtivá většina lyží nemá žádnou brzdu, zabrzdíte výjezdem do protikopce či na delší rovině, pouze některé modely jsou vybaveny brzdicím systémem nad předními kolečky. Brzděním se však rychle opotřebovávají kolečka, která se musí často měnit. S rostoucím zájmem sportovců o kolečkové lyže se také rozšiřuje podpora a množství dostupných informací pro lyžaře.