Reflexní prvky na oblečení patří i na svahy
2 mins read

Reflexní prvky na oblečení patří i na svahy

Věděli jste, že chodce v tmavém oblečení uvidí řidič motorového vozidla až ze vzdálenosti patnácti metrů? Tuto velmi malou vzdálenost, kvůli níž již prakticky není šance nastalou situaci kriticky vyhodnotit a zabránit potenciálnímu střetu, může výrazně prodloužit využití reflexních prvků na oblečení. Z nejrůznějších pokusů na českých silnicích vyplynulo, že chodec v oblečení s reflexními prvky je dobře vidět i na vzdálenost 200 metrů, a to i za snížené viditelnosti.

Podobně jako na silnici je využití reflexních prvků důležité také u lyžařů. Na sjezdovce velmi často panuje špatná viditelnost, je mlha, sněží, fouká vítr a sjezdovka není při večerním lyžování rovnoměrně nasvícena. To vše enormně zvyšuje riziko střetu a potenciálního zranění lyžařů řítících se ve vysoké rychlosti dolů.

Přitom stačí opravdu málo a riziko střetu lze účinně minimalizovat. Na lyžích chce spousta lidí nejen dobře jezdit, ale také dobře vypadat. Bezpečí by ale vždy mělo být na prvním místě, a to zejména u dětí. Naštěstí není třeba zapínat si kolem předloktí, zápěstí nebo lyžařských bot reflexní pásky, ani lepit na helmu výstražné trojúhelníky.

Všichni velcí výrobci sportovního oblečení, zimní lyžařské nevyjímaje, již dnes na bezpečí sportovců myslí a jejich oblečení je často vyráběno ve výrazných barvách s využitím reflexních prvků nejrůznějších barev.

Luxusní lyžařské helmy už dnes pořídíte s celoreflexním povrchem, takže budete na svahu i při sebehorších povětrnostních podmínkách dobře viditelní. Světlo odrážející prvky na sobě mají také lyžařské bundy, čepice, rukavice, nebo kalhoty. S trochou nadsázky tak lze říct, že na svahu můžete ve svých lyžařských kalhotách a bundě připomínat zaměstnance technických služeb, přitom ale skvěle vypadat a ještě zvyšovat svoje bezpečí i bezpečí lidí kolem vás.