Náhoda pomohla objevit rostlinný lék
4 min. čtení

Náhoda pomohla objevit rostlinný lék

O léčebných účincích rostliny s latinským názvem Pelargonium sidoides věděli již afričtí

domorodci, protože nápojem z kořenů pelargonie, která roste pouze na území jižní Afriky, tu před více než sto lety léčili jistého Angličana jménem Charles Henry Stevens.

Angličan do těchto vzdálených končin vycestoval na doporučení svých lékařů. Měl tuberkulózu v pokročilém stadiu a klima jižní Afriky mělo ulevit jeho útrapám. Zpráva o nemocném Angličanovi se brzy dostala mezi domorodé obyvatelstvo a místní šaman nabídl Stevensovi pomoc… Tajemný nápoj, který mu šaman připravoval každý den z kořenů rostlin, užíval nemocný Stevens po dobu čtyř měsíců. K úžasu všech se zpátky domů vracel téměř zdráv. Vybaven byl nejen dobrou zkušeností, ale i onou zázračnou rostlinou. Nečekané zlepšení Stevensova zdravotního stavu vyvolalo velký zájem  tehdejších vědeckých kruhů o výtažek z kořene byliny, která pomohla Stevansovi k uzdravení . Sám Stevens o léku, pro nějž používal zulský název Umckaloabo, příliš mnoho nevěděl, což byl také jeden z důvodů, proč lék nebyl přijat vědeckou společností a po Stevensově smrti pomalu upadal v zapomnění…

 

kaloba-creative-commons-flickr-com

 

Renesance účinného kořenového extraktu

Až v roce 1970 se Umckaloabo dočkalo v Evropě renesance. Lék se sice nevyužíval k léčbě tuberkulózy, ale vykazoval velmi dobré výsledky v léčbě jiných infekčních onemocnění dýchacího traktu. Konečně také vyšly najevo podrobnosti o původu rostliny, z níž se lék vyrábí. Zjistilo se, že Umckaloabo je extrakt z kořenů jistého druhu pelargonie rostoucí pouze na území jižní Afriky. Ještě donedávna byla jedinou cestou, jak získat kořeny pro výrobu extraktu, sběr divoce rostoucích bylin. Trvalo léta a vyžádalo si obrovské úsilí, než se rostliny podařilo vypěstovat a poté založit plantáže. Sklizeň na plantážích je však možná pouze jednou za 3 roky, a to z toho důvodu, že účinné látky obsažené v kořenech se v ideálním množství i kvalitě nahromadí právě po třech letech. Rostlina je při sklizni definitivně vykořeněna, a končí tak svůj vegetační „život“ pro zdraví nás všech.

V České republice lze koupit rostlinný lék s obsahem výtažku z kořene Pelargonium sidoides EPs 7630 pod názvem Kaloba.

Kašel, bolest v krku, nachlazení, tak začíná většina infekcí dýchacích cest. Jsou to nemoci, které nás dospělé trápí až 3 x ročně a děti mohou onemocnět až 12 x do roka.

90% infekcí dýchacích cest je způsobeno viry, na které neúčinkují antibiotika.

A právě v těchto případech, tedy když Vám lékař nepředepíše antibiotika, vám může pomoci právě Kaloba.  Kalobu užívejte již od prvních příznaků nemoci. Jestliže si dopřejete i klid na lůžku, můžete být dříve zdraví a nemoc vás nemusí tolik potrápit.

Protože je Kaloba lék, nezapomeňte si před jeho užitím důkladně přečíst příbalovou informaci.