Osm zásad pro zdravou a spokojenou kočku
4 min. čtení

Osm zásad pro zdravou a spokojenou kočku

Je nad slunce jasné, že každý chovatel svou kočku nadevše miluje. Víte však, zda péče, kterou jí dopřáváte, je pro ni opravdu ta nejlepší? Co váš chlupatý mazlíček potřebuje pro spokojený život?

 

  1. Vhodné krmení

Ať už krmíte pouze granulemi nebo vaší kočce dopřáváte kapsičky či konzervy, krmivo by mělo splňovat základní předpoklady energetické a výživové hodnoty. Nemělo by obsahovat obiloviny, kukuřici, chemická barviva, sůl ani konzervanty. Tím se vylučují levná krmiva, která jsou běžně k dostání v obchodních řetězcích. Pokud si nevíte rady s výběrem, můžete vyzkoušet značku Applaws, Taste of theWild, Ontario, anebo si pečlivě prostudujte složení vámi vybraných granulí či kapsiček.

 

  1. Pravidelná veterinární péče

Návštěva veterináře je pro kočky stresující záležitostí, avšak je třeba k němu chodit pravidelně. I kočky chované pouze doma potřebují jednou ročně odčervit, zkontrolovat chrup a celkovou kondici.

 

  1. Starost o srst

Péče o srst platí zejména v případě dlouhosrstých koček, kterým při zanedbání může srst zplstnatět nebo se na ní vytvořit zacuchané dredy. Pokud to dojde až do takového stádia, jediné řešení je kompletní ostříhání. Kočku proto pravidelně kartáčujte.

 

  1. Svoje místo

Každý člen domácnosti má svoje vlastní místo, kde si může hrát, spát nebo odpočívat. Nejinak je tomu s kočkou. Měla by mít vlastní nábytek (pelíšek, tulipytlík, škrabadlo, kočičí strom). Jinak si přivlastní ten váš.

 

  1. Zábava

Kočky jsou velmi hravé a dokáží se hodiny zabavit i s obyčejnou gumičkou na vlasy. To však neznamená, že by neměly mít vlastní hračky. A to ideálně takové, kde se zapojíte i vy. Dobrým příkladem jsou udičky s peřím, myšky na provázku nebo laserové ukazovátko.

 

  1. Jemné zacházení

Každá kočka je velmi citlivá a jejich psychiku můžete lehce rozhodit. V případě, že dělá něco, co se vám nelíbí, vám nepomůže ani křik ani fyzické tresty. Docílíte tím akorát toho, že se kočka vyděsí a stáhne do sebe. Jestliže ji potřebujete naučit, že se něco nesmí, musíte na to od lesa. Některé stačí důrazně několikrát zopakovat NE, jinou přesvědčí rozprašovač, který na ni stříkne vodu přesně v moment, kdy se chová nežádoucím způsobem.

 

  1. Prostor

Je dobře známo, že každá kočka je osobnost a je sama svou paní. Když se chce mazlit, tak sama přijde a naopak když chce mít od vás klid, zaleze si na klidné místo. Rozhodně ji nerušte, netahejte ji z pelíšku a nenuťte ji k mazlení nebo ke hře.

 

  1. Předcházení problémům

Kočky špatně snáší změny a může se to týkat nejenom velkých věcí, jako je například nový člen domácnosti, ale také drobnosti. Posunutá skříň, špatně vymytá miska, nová květina v domácnosti – to vše může kočce způsobit stres. Než tedy dojde k jakékoliv změně, zkuste kočce podávat uklidňující bylinky pro kočky nebo používejte feromonové spreje.