Předcházejte problémům se spaním u dětí vhodně zvolenou matrací
3 mins read

Předcházejte problémům se spaním u dětí vhodně zvolenou matrací

Spánek tvoří u dětí výraznou část života a proto je potřeba jeho kvalitě věnovat obzvlášť velkou pozornost. Naši nejmenší jsou také daleko citlivější k použitým materiálům. Jelikož se jejich tělo teprve vyvíjí, je důležité poskytnout mu k tomu co nejlepší podmínky a na matraci rozhodně nešetřit.

Spaní dětí má svá specifika. Děti potřebují pro svůj zdravý růst a vývoj spíše pevnější typ matrace, který poskytuje lepší oporu jejich páteři. Matrace by měla také počítat s růstem dítěte a nebýt tedy příliš výrazně zónovaná. Aby tato matrace plnila svoji funkci správně až do dospělosti, musí být vyrobena z kvalitních materiálů. Ideální jsou pro tento účel kvalitní PUR pěny, které vyhoví i z hygienického hlediska. Důležitý je i potah matrace – měl by být prodyšný, snímatelný a s možností praní minimálně na 60 °C, ideálně na 90 °C.

Největší část dne prospí novorozenci. Spánkem tráví až 20 hodin denně a je tedy na místě volit pro ně takovou matraci, která jim tento čas maximálně zpříjemní. Pokud tedy vybíráte matraci pro miminka do dětské postýlky, dbejte na to, aby měla odpovídající tvrdost, byla rovná a opatřená alergicky neutrálním, snadno udržovatelným potahem. V případě, že budete používat monitor dechu, věnujte pozornost zejména výšce matrace, která by měla být okolo 10 cm. Dětská postýlka by měla umožnit snadný přístup k miminku, ale zároveň být dostatečně bezpečná. Samozřejmostí jsou zaoblené hrany a zdravotně nezávadný materiál.

Přibližně od 2 až 3 let se již děti často stěhují do větších postelí a je tedy nutné jim i v tomto případě dopřát kvalitní matraci. Ani zde není na místě šetřit nebo pořizovat matraci z druhé ruky, kde hrozí zvýšený výskyt nebezpečných bakterií či dokonce plísní. Matrace už může být o něco vyšší a měla by mít povrchovou profilaci, aby byla zajištěna prodyšnost a ventilace vzduchu. I zde je možnost vybrat si z celé řady funkčních potahů, které umocňují zdravé klima matrace. Existují i matrace vhodné pro alergické děti, které díky speciálnímu složení pěny omezují výskyt roztočů, udržují suché prostředí uvnitř a zabraňují i případnému tvoření plísní.

Ať už máte tedy doma čerstvé miminko nebo odrostlejšího předškoláka, vytvořte mu podmínky pro zdravý a klidný spánek, který je v tomto období jedním ze základních pilířů správného vývoje a kvalitního života.

Sortiment dětského nábytku a matrací nabízí JMP Studio zdravého spaní®.