Svatba v bílém? Nebojte se barev!
2 min. čtení

Svatba v bílém? Nebojte se barev!

Lidé mají zažité, že nevěsta by se měla vdávat v bílých šatech. Už několik desetiletí se tato tradice úzkostlivě dodržuje a dodnes některé salony nemají ani jiné barvy v nabídce. Velká část lidí se však od původní tradice odkloňuje a volí styl, který je jim vlastní.

 

Móda určená královnou

Mnoho lidí je přesvědčeno, že bílá je barva čistoty, nevinnosti a cudnosti. Právě proto by nevěsta měla jít k oltáři v bílých šatech. Možná vás proto překvapí, že v historii tomu tak bylo jinak. Bílá byla obyčejná barva a žádná vlastnost se jí nepřisuzovala. Barvou čistoty a nevinnosti byla po celou dobu barva modrá. Proto se nevěsty běžně vdávaly právě v této barvě. Nebylo to však pravidlem, a tak výjimkou nebyly ani jiné barvy šatů (kromě černé a červené). Obecně však platilo, že čím dražší byla látka a více ozdob na sobě nastávající manželka měla, tím honosnější žena uzavírala manželství.

Módu bílých šatů nastolila až královna Viktorie v roce 1840, která k oltáři dorazila v honosných, bohatě protkávaných bílých svatebních šatech. Tato volba způsobila doslova mánii a ženy v celé Británii se již nevdávaly v jiných šatech než bílých. Alespoň na chvíli se tak každá mohla cítit jako královna. Z Británie se pak tento manýr přenesl do celé Evropy a přetrval dodnes.

 

Moderní svatba

Svatba v moderním pojetí je na vkusu každého páru. Někdo volí klasiku a tradici, jiný zase preferuje osobitý přístup. Zásadou však zůstává, že byste se měli brát na místě, které se vám líbí, způsobem, který vám vyhovuje. To stejné platí i o svatebních šatech. Je jedno, jakou budou mít barvu, ale měla byste se v nich cítit pohodlně a příjemně. Pokud budete experimentovat s barvami, nezapomeňte vše vhodně sladit se svatební obuví, svatebními doplňky a také s ženichovým svatebním oblekem.