Tipy na péči o pleť s akné
Akné trápí hlavně dospívající, může se ale objevit i v těhotenství nebo u novorozenců. Na vině jsou vzbouřené hormony, které mají na svědomí viditelné projevy na kůži ve formě zanícených pupínků. Zvlášť v pubertě se s tímto problémem setká téměř každý. Ti, co trpí těžkou formou, mívají i problémy psychické.
Jak na boj s pupínky
Hlavním projevem akné jsou ucpané mazové žlázky. Mastná pleť s projevy akné vyžaduje správnou péči. V nabídce obchodů i lékáren jsou různé přípravky určené dospívajícím na jejich problematickou pleť. Základem péče je správné čištění ráno a večer. Nemělo by se zanedbávat, ale ani přehánět, aby se pokožka zbytečně nedráždila. Hlavními zbraněmi v boji proti pupínkům jsou pleťové mléko, pleťová voda nebo mycí gel a vhodný krém. Výborná je šetrná přírodní kosmetika bez dráždivých chemických přísad a konzervantů. Pomáhají doplňky stravy s vitamíny, minerály a dalšími látkami potřebnými pro náš organismus.
Změna životního stylu
Akné zhoršují některé nezdravé potraviny – smažené brambůrky, fast food, energetické a sladké nápoje. Změnou stravy se pleť může hodně zlepšit. Na vině špatné pleti bývá i stres, u studentů ve zkouškovém období. Nedostatek spánku, kouření, alkohol mají kromě jiného také vliv na stav kůže. Naopak sport, častý pobyt na čerstvém vzduchu a sluneční paprsky působí blahodárně na celého člověka.
Jak řešit závažné problémy s akné
Velké furunkly, fialové jizvy a další závažnější problémy s akné patří do rukou odborníků. Pokud nestačí běžná péče doma, zkuste navštívit kosmetičku, která umí pleť hloubkově vyčistit a následně odborně ošetřit. Když ani to nestačí, je načase vypravit se k lékařům, kteří se zaměří na celý organismus. Léčba je dlouhodobá, užívají se při ní antibiotika, u dívek hormonální antikoncepce (pozor na vedlejší účinky). Lokální léčba spočívá v potírání postižených míst dezinfekčními přípravky, ošetření laserem nebo chirurgickým zákrokem.