Vánoce jsou za dveřmi, na co letos nezapomenout?
4 min. čtení

Vánoce jsou za dveřmi, na co letos nezapomenout?

Doba kolem Vánoc je pro mnohé více stresující, než bychom si mysleli. Ve víru nákupů, úklidu a vánočního pečení tak mnohdy zapomínáme na to vůbec nejdůležitější. Být v klidu a samotné svátky si užít. Jak na to?

 

Žádný stres

A když říkáme žádný, myslíme opravdu žádný. Nenechte se strhnout vánoční horečkou a vším ostatním, co s těmito svátky přímo nebo nepřímo souvisí. A když už se do svátečních nezbytností jako pečení cukroví nebo nákupu dárků pustíte, spojte příjemné s užitečným. Do pečení například zapojte děti, nákupy vyřiďte na internetu nebo je spojte s předvánočním popíjením svařeného vína. Stres, o kterém se totiž tolik hovoří, vás pohltí jenom pokud se necháte.

 

Udělejte si čas sami na sebe

Vánoce jsou především svátky klidu a míru. Na to nezapomínejte a snažte se podle toho zařídit. Vyjděte si na procházku, do divadla, do kina nebo jen tak relaxujte doma. Můžete si udělat i předčasnou radost a pořídit pohodlné křeslo, ze kterého dění kolem sebe budete pozorovat. In jsou v posledních letech například ikonické ušáky, které by neměly chybět v žádné domácnosti. Na zakázku je vyrábí i rodinná společnost PK Interiér, která se zabývá návrhem a realizací interiérů. „Tento legendární typ křesla, kdysi navržený pro náruživé čtenáře, v současnosti patří k ikonám sedacího nábytku. Doma opravdu pomáhá vytvořit oázu klidu, což je zejména o Vánocích potřeba,“ říká s úsměvem majitel PK Interiér Pavel Kružík.

Buďte s rodinou

Přestože vám může přijít, že s rodinou trávíte vlastně celý rok, ne vždy tomu tak opravdu je. Jste-li totiž všichni v jedné místnosti, a přitom každý myšlenkami úplně jinde, o společně prožitých momentech nemůže být moc řeč. Naplánujte tedy nějaký předvánoční výlet nebo aktivitu a buďte s vašimi nejbližšími. K tomu mj. slouží i vánoční tradice jako například hon na stromeček. Proč ho kupovat, když můžete všichni vyrazit ven a pěkně postaru si ho uříznout.

 

Vánoce budou, my nebudeme

Povolíte-li letos trochu ze svého perfekcionalismu, možná po Vánocích zjistíte, že se vlastně nic hrozného nestalo. Místo patnácti druhů cukroví jste měli jen tři, okna se neblýskala, na policích byl prach, za komodou zase psí chlupy a tentokrát jste neměli kapra i řízky, ale jenom jedno z toho. A vadilo to někomu? Nám tedy ne. Nezapomínejte na pravou podstatu Vánoc a zkuste si je užít tak, jako to rodiny dělávaly dříve. Bez stresu. V konečné fázi totiž možná zjistíte, že to nejsou všichni okolo, kdo vás během svátků přivádí k šílenství. Možná zjistíte, že jste se celé ty roky k šílenství přiváděli sami těmi všemi požadavky, které jste na sebe kladli. Dokonalost je čistě subjektivní pojem a jestli něco má být dokonalé, Vánoce to určitě nejsou. Ty mají být trochu absurdní, originální, šťastné a prostě takové, jaké je mít chcete.