Zajímavosti o svatebních šatech
3 min. čtení

Zajímavosti o svatebních šatech

Plánujete veselku? Pak jednou z prvních věci, kterou budete muset řešit hned poté, co zajistíte termín a místo obřadu, je volba svatebních šatů. Právě nevěstin oděv hrál vždy jednu z hlavních rolí a nic se na tom nezměnilo ani dnes. Jen střih a materiál podléhá dobové módě, jejich důležitost však zůstala stále stejná.

 

Jiná doba, jiný kraj, jiný mrav

Zatímco dříve si nastávající manželky nechávaly ušít svatební šaty na míru přesně dle svých představ a po svatbě je opatrovaly jako ten nejvzácnější klenot (v některých rodinách se dokonce dědily z generace na generaci), dnes si je raději dámy půjčují ve svatebním salonu. Zde mohou vybírat z nejrůznějších modelů, materiálů i střihů – dlouhé, krátké, široké, úzké, splývavé, jednoduše zdobené, osázené kamínky, klasické i odvážnější. Co se týká barev, prim u nás hraje jednoznačně bílá a její odstíny, jako je ivory, champagne či smetanová. V ostatních částech světa bývají nevěsty odvážnější, například v řadě asijských kultur je za svatební barvu považována červená. Inu, jiný kraj, jiný mrav.

 

Zvyky a tradice

Z minulosti se uchovala řada zvyků. Stejně jako v minulém století i dnes si budoucí novomanželky svatební šaty před ženichem schovávají. Dříve totiž věřily, že pokud je jejich nastávající uvidí před samotným svatebním dnem, nosí to smůlu. V současnosti tyto pověry ustoupily poněkud do pozadí, dnes jde totiž především o moment překvapení, který váš vyvolený prožívá, než se před ním objevíte v celé své nadpozemské kráse. Ještě však zůstaňme u tradic. Chcete-li si pojistit, že vaše manželství bude šťastné, měly by vás při obřadu doprovázet družičky, které údajně odhánějí zlé duchy. Společenské šaty družiček by měly být co nejvíce podobné nevěstiným. Duchy, kteří vám chtějí uškodit, prý odhání i závoj. Pod něj se totiž závist ani zlí duchové nedostanou a nevěstě tak byla zaručena její ochrana. Dnes závoj slouží spíše jako svatební doplněk účesu, který působí elegantně, ale zároveň rafinovaně a tajemně. A především dotváří celkovou image nevěsty.