Zpříjemněte dětem začátek školního roku netradičním výletem
5 min. čtení

Zpříjemněte dětem začátek školního roku netradičním výletem

Dětem školou povinným skončilo s prvním zářím sladké nicnedělání a začaly opět školní povinnosti. Většina dětí nese začátek nového školního roku s nelibostí a mají potíže přeladit z volnějšímu letního režimu plného kamarádů a zábavy na ten školní, v kterém se do jejich života navrací povinnosti. Pomozte jim s úspěšným zvládnutím tohoto přechodu a vezměte je o víkendu na výlet, který je vytrhne z všednodenní reality a ukáže jim zcela nepoznaný svět.

Začátek školního roku se nese ve znamení návratu povinností a znovuzavedení rutiny spojené s brzkým ranním vstáváním, psaním úkolů a učením. U většiny dětí návrat do školy vzbuzuje rozporuplné pocity: na jedné straně se těší, až uvidí po delší době s kamarády a povypráví jim o prožitých dobrodružstvích. O něco méně se pak už těší na plnění školních povinností, které se pojí s disciplínou a zodpovědností. Aby děti návrat do školních lavic zvládly co nejlépe a obešel se bez protestů, zajistěte, aby byly povinnosti vyváženy zábavou. Volnočasové aktivity a pestrý program o víkendu je ideální cestou, jak děti povzbudit a dodat jim energii ke zvládání všedních dnů. Předpověď na nadcházející dny jsou navíc více než slibné, a tak by byla škoda nevyužít slunečné babí léto k naplánování zajímavého programu.

 

Na skok do středověku

Nedaleko Prahy směrem na Jičínsko se rozkládá úplně jiný svět, který bere dech dospělým i dětem bez rozdílu. Temnou dobu středověku dávno odvál čas a veškeré znalosti, které o něm děti mají, čerpají z dějepisu. Učebnice se však, jak známo, netěší příliš velké popularitě a informace z nich vyčtené se často zapomínají stejně tak rychle, jak se přečtou. Spojte příjemné s užitečným a tuto kapitolu z historie dětem ukažte na vlastní oči. A nejen oči, neboť program rozlehlého dětenického resortu umí nasytit všechny smysly. „Aby děti na začátku školního roku neklesaly na mysli a neměly pocit, že s prvním zářím se z jejich dnů vytratí zábava a zážitky, přichystali jsme pro ně zářijový a říjnový program Dětenice dětem. V září a říjnu vždy každou sobotu a neděli mají u nás všechny děti do 15 let v doprovodu platícího dospělého vstup do vybraných částí resortu zdarma. Mohou se tak zdarma podívat například na zámek, na výstavu Dětenické peklo, do pivovaru nebo zhlédnout rytířské turnaje,“ láká rodiny s dětmi na speciální program Aneta Ondráčková, manažerka dětenického komplexu.

„A když dětem pod náporem nových zážitků vyhládne, máme pro ně přichystaný oběd či večeři ve vyhlášené středověké krčmě zdarma. Těšit se můžou na krůtí steak na grilu s pečenou bramborou, bylinkovou zakysanou smetanou a míchaným zeleninovým salátem,“ doplňuje Ondráčková.

 

Dětenice nejen pro děti, uchvátí i dospělé

Kromě speciálních akcí určených pro malé návštěvníky Dětenice nabízejí pestré vyžití i pro dospělé. Na své si přijdou skupiny přátel, kteří vyrážejí do Dětenic za nevšedními zážitky, a stejně tak zamilované páry. Ženy zaujme prohlídka místního stejnojmenného barokního zámku, jež byl zrestaurován, aby mohl být zpřístupněn obdivovatelům z řad veřejnosti. Pánové zase ocení prohlídku zámeckého pivovaru s bohatou historií. Muzeum piva odhalí výrobu kvasnicového piva podle receptury staré přes 200 let a návštěvníky provede sladovnou, bednárnou, chmelnicí, ledárnami a historickým sklepením. Připravte se na ukázku výroby i ochutnávku dětenického Piva lásky, jehož tradice pochází již z roku 1307. Právě v tomto roce dětenický pán Beneš získal tajný recept na zázračné pivo, které mužům dodávalo mocnou sílu a chtíč.