Bolest zad u dětí – jak jí zabránit?

0

Bolesti zad často vznikají už v dětství. A právě v té době máme ještě spoustu možností, jak jim předejít nebo zabránit tomu, aby se stupňovaly. Základem je vést děti k pohybu. Právě jeho nedostatek je totiž hlavním původcem bolesti i vadného držení těla.

 

Rozhýbejte vaše ratolesti

Spoustu času tráví naše ratolesti ve škole sezením, doma se pak hrbí u počítače nebo televize, a tak není divu, že se dříve nebo později potýkají se zdravotními problémy. Lidské tělo je zkrátka „nastavené“ k pohybu a dlouhodobé sezení mu nesvědčí. Vyžeňte proto potomka od obrazovek a „naordinujte“ mu alespoň dvě hodiny pohybu denně. Přihlaste ho například do nějakého sportovního kroužku, kde bude mít pravidelnou pohybovou aktivitu. Ve zvoleném sportu nemusí zrovna vynikat, důležité je, aby ho bavil a dělal ho rád. Jen tak u něj totiž vydrží. Odborníci z řad ortopedů doporučují plavání nebo jógu, akčnější typy pak mohou svou energii vybít při bojových sportech, taekwondu či taiči.

 

Když sedět, tak správně

Někdy je však sezení na židli nevyhnutelné. V takovém případě musíte naučit vaše děti sedět správně. Kyčle, klouby a lokty by měly svírat pravý úhel, chodidla by se měla celou plochou pevně dotýkat podlahy. Dělat by měly pravidelné krátké přestávky, během nichž se mohou protáhnout. Skvěle fungují i jednoduché „rozhýbavací“ cviky, třeba protažení krku, ramenních svalů, trupu, hrudníku, podkolenních šlach či procvičení zápěstí. K posílení lze využít také nejrůznější pomůcky, například oblíbené overbally, gymbally nebo bosu. Pohyb se tak pro děti stane zajímavějším a pestřejším.

 

Hlídejte, co nosí na zádech

Dětská páteř dostává nejvíce zabrat na začátku povinné školní docházky. Právě tehdy totiž začínají nosit na svých bedrech náklad v podobě batohu do školy. Všechny učebnice, sešity a další pomůcky, včetně sportovního pytle, bez nichž se při vyučování neobejde, přece jen něco váží. Pohlídejte proto, aby nosilo vhodný školní batoh. Zkontrolujte také správné rozložení věcí, měly by v něm být uloženy symetricky, aby nedocházelo k přetěžování jedné nebo druhé strany. Buďte opravdu důslední – vždyť jde o zdraví vašich potomků!