Co potřebuje dítě v dětském pokoji? Potřeby se liší v závislosti na věku

0

Výrobci dětského nábytku přichází každý rok s novými modely stolů, židlí, skříní, ale i komod a nejrůznějších poliček, které dohromady dokážou vytvořit sestavy, o kterých se rodičům dnešních dětí mohlo v jejich mládí jen snít. Vybírat je opravdu z čeho. Co ale děti v různém věku opravdu potřebují a co je již nadstandard?

Miminko je poměrně nenáročné

Paradoxně je nejsnazší výběr dětského nábytku pro malá miminka a kojence. Potřebují především postýlku, komodu na oblečení, přebalovací potřeby a hračky. Jakmile začne prcek lézt, je potřeba také ohrádka anebo jiný ohraničený prostor pro hraní. Místo ohrádky můžete zvolit také nenáročnou podložku, kterou položíte přímo na zem. S tím jak dítě roste, potřebuje více a více nábytku. Již malé batole, které si začíná sedat, ocení stolek se židličkou, u něhož se zpočátku učí jíst a později si u něj může třeba kreslit. Výbava pro předškoláka by měla obsahovat navíc také úložný prostor na hračky a svršky, ale také prostor vyhrazený na hraní a samozřejmě postýlku. Tu by mělo být možné s tím, jak dítě roste, zvětšovat a přizpůsobovat ji jeho potřebám.

Školák už je velmi náročný

Vybrat dětský školní nábytek už je poměrně oříšek. Kromě kvalitní postele s matrací, jež poskytne dostatečnou oporu pro odpočinek vyvíjejícího se dítěte, potřebuje školák také psací stůl a židli. Obojí ideálně výškově stavitelné, aby nábytek mohl růst s ním. Stále je ještě potřeba úložný prostor na hračky, samozřejmě také skříň na oblečení a nově musíte myslet také na vytvoření prostoru, do kterého si váš potomek bude moci ukládat věci do školy, tedy sešity, knížky a učebnice. Postupem času, jak bude dítě školou povinné růst, bude se tento prostor zvětšovat na úkor toho určeného na hraní. Zároveň se budou měnit také požadavky na barevnost pokoje. Zatímco menší děti mají rády kontrastní jasné barvy, ty starší ocení spíše tlumenější pastelové odstíny.

Máme doma puberťáka

Se vstupem vašeho dítka do puberty se připravte na to, že ve svém pokojíčku začne experimentovat s různými úpravami, které se vám nemusí líbit. Počítejte s tím dopředu a přizpůsobte tomu výmalbu, ale i podlahu. Obyčejná sněhově bílá stěna v kombinaci s odolnou vinylovou podlahou jsou skvělým základem pro experimenty s vylepováním plakátů, testováním barev a vlastně i toho, kam až sahají hranice rodičovských zákazů.