Jak nejlépe využít balkon v dětském pokoji
3 mins read

Jak nejlépe využít balkon v dětském pokoji

Všechno se hodí, když chcete zajistit dítěti dostatečně velký prostor k relaxaci i zábavě. Balkon v dětském pokoji je v tomto směru učiněnou výhrou, jen musíte k jeho užívání přistoupit správně. Bylo by škoda nechat v prvních letech života vašeho potomka dveře neprodyšně uzavřené jen proto, že se obáváte o jeho bezpečnost.

Balkon v dětském pokoji vždy berte jako součást životního prostoru dítěte. Nesnažte se ho využívat výhradně pro svou potřebu. Časté procházení přes osobní prostor dítěte v něm brzy můžete vyvolat nedůvěru a pocit nedostatečné intimity, a to byste rozhodně nechtěli.

 

Bezpečnost na první místě

Nehoda není náhoda, říká se a v případě balkónu to platí dvojnásob. Ani extra vysoké zábradlí často nestačí dětské kreativitě a celá situace může skončit i tragicky. Problém bezpečnosti snadno vyřešíte zasklením balkonu, tím zvýšíte také možnost balkon či lodžii využívat. Pokud jde zasklení ruku v ruce s důkladnou izolací, může se celý prostor stát celoročním hracím koutkem nebo malou pracovnou, v níž může dítě tvořit a později se připravovat do školy pod blahodárným vlivem slunečních paprsků. Ty mají vliv i na imunitu a celkové psychické zdraví dítěte díky tvorbě vitamínu D v pokožce.

Díky moderním technologiím se nemusíte bát, že zasklení nějakým způsobem naruší vnitřní prostor nebo celkový estetický dojem z balkonu zevnitř i zvenčí. Doporučujeme proto bezrámové zasklení, které nejenže dobře vypadá, ale i usnadňuje celkovou údržbu prostoru.

 

Nechte dítě rozhodovat o jeho prostoru

Jakmile se váš potomek stane něčím víc než bezmocně ležícím uzlíčkem, je na čase aktivně ho zapojit do vytváření jeho vlastní části domu či bytu. Chcete na jeho balkoně pěstovat květiny? Nechte ho vybrat z vhodných druhů, jako jsou různé bylinky a jiné nejedovaté rostliny, ale respektujte i případné odmítnutí. Stejnou zodpovědnost mu předejte i ve výběru nábytku (samozřejmě pod vaším dohledem), nebo ho ještě lépe do celého procesu zapojte. Spoustu kousků na balkon můžete vyrobit úplně sami, použijte třeba staré palety a za jedno odpoledne získáte praktické sedátko nebo stoleček. Při broušení i natírání si užijete spoustu legrace a dítě si pak bude svého osobního koutku vážit daleko více, což patří k základům velmi dobrého startu do života. Takového, který pro své dítě chce určitě každý rodič.