Jak rozdělit dětský pokoj na zóny? Třeba patrovou postelí!
5 min. čtení

Jak rozdělit dětský pokoj na zóny? Třeba patrovou postelí!

Zatímco my dospělí si svůj spánek, jídlo nebo koníčky odbýváme zpravidla v celém bytě, děti se se svými starostmi i radostmi uchylují do soukromého prostoru, jímž je jejich pokoj. Chceme-li důsledně dbát na jejich duševní hygienu nebo potřebujete jednoduše oddělit soukromí více dětí, musíme často  v tak malé místnosti prokázat značnou vynalézavost. A právě dětské patrové postele nám v tom mohou významně pomoci.

 

Optické i funkční rozdělení v jednom

Každé dítě by v pokoji mělo mít svůj jedinečný kout. Tak proč nezačít třeba u vlastní postele? A ve výsledku je docela jedno, jestli půjde o dvoupatrový kus nábytku nebo takový, který pod spacím prostorem ukrývá stůl, skříň anebo prostor na hraní. Fígl je ukrytý v umístění dětské patrové postele do prostoru.

Klasická dvoupatrová postel připevněná ke stěně příliš soukromí nenabídne. Ovšem použijete-li ji jako středový předěl mezi dvěma polovinami pokoje, budete zcela jistě slavit úspěch. Každé dítě musí do postele ale mít přístup z jiné strany. Zatímco orientaci horní postele určuje žebřík, do té spodní lze vstupovat prakticky libovolně. Pak už stačí na jednu stranu pověsit silný závěs pro vytvoření soukromí a je hotovo.

 

Každé dítě ve své vlastní nice

Ano, i to je možné. Stačí vsadit na dětské postele s patrem, pod nímž je umístěný stůl nebo prostor určený na hraní (stůl v takovém případě chybí zcela, nebo může být vyklápěcí či vysunovaní). Umístíte-li takovéto nábytkové sestavy v odlišných rozích pokoje, získáte dva soukromé koutky, v nichž se budou vaše ratolesti cítit dobře a příjemně.

 

I optické rozdělení je dobré

Pokud spolu sourozenci vycházejí dobře, není často nutné dělit pokojíček na dvě přesné poloviny. V takovém případě můžete použít dětské patrové postele s lehátky umístěnými do pravého úhlu, jež se překrývají pouze v oblasti nohou. Pokud tento kus nábytku místo do rohu umístíte do prostoru, dokáže rychle a efektivně oddělit například spací zónu od té studijní nebo herní. Toto řešení však vyžaduje větší pokojíček, do běžných panelákových bytů se bohužel nehodí.

 

Skluzavka na postel? Ano, ale…

Moderní postele pro děti mohou nabídnout i celou řadu užitečných doplňků. Na prvním místě by však nikdy neměl stát jejich vzhled, ale praktičnost. Například takový baldachýn vypadá jednoznačně skvěle, ale opravdu si můžete dovolit ho každý měsíc prát nebo z něj alespoň důkladně otírat prach ze všech stran? Pokud ne, jistě uznáte, že nepůjde asi o příliš ideální prostor, pod nímž by mělo dítě spát.

Skluzavky se pak hodí do pokoje k dětem, které se mezi sebou příliš nehádají. Jinak budete neustále řešit, kdo komu vlezl na postel, aby se mohl sklouznout apod. Navíc jde prostorově o poměrně náročné řešení, jež bude v menších pokojích zbytečně ukrajovat plochu vhodnou pro jiné dětské aktivity.

Dětské postele lze doplnit třeba i provazovými žebříky nebo třeba malou lezeckou stěnou. Tato řešení už jsou podstatně praktičtější, a navíc dětem poskytnou zábavu na dlouhé deštivé dny nebo zimní večery. A velmi vítané budou zaručeně i mezi kamarády.

 

Bezpečnost nade vše

Při výběru dětského nábytku dbejte také na to, aby svým malým uživatelům poskytl maximální možnou míru bezpečí. Zaoblené rohy, protiskluzové pásky na kritických místech (např. žebříku), bezpečnostní zábradlí a použití kvalitních materiálů by mělo být samozřejmostí.

Pokud si chcete být jisti, že vámi vybrané dětské postele splňují všechny kvalitativní i bezpečnostní normy, vyberte si tu svou v e-shopu Daka.cz, který spolupracuje výhradně s prověřenými dodavateli. Najdete zde nákup na splátky, služby odborné montáže, ale i odvoz starého nábytku nebo profesionální poradenství při výběru. A to vše za opravdu skvělé ceny!