Jak správně vybrat dětský nábytek?
Dětský pokoj se skládá ze spousty dětského nábytku – postele, psacího stolu, dětské židle, komody, dětské šatní skříně, polic a regálů. Aby byl pokojíček pro děti pohodlný a nanejvýš praktický, je při jeho výběru nutná pečlivost. Na co všechno se při výběru dětského nábytku zaměřit?
1. Zaměřte se na stabilitu nábytku
Stabilita dětského nábytku je velmi důležitá. V případě, že v pokojíčku dětí nemáte příliš rovnou podlahu, snažte se vybírat nábytek do dětského pokoje s možností seřízení šuplíků a dvířek i nastavitelnými nožkami nábytku. Onu stabilitu a dlouhou životnost nábytku vám z velké části zaručí jeho materiál – nejlepší je samozřejmě masiv, ale i lamino může překvapit. Zde se dívejte na tloušťku nábytku, zejména na pracovní desky stolů a odkládací plochy. Měly by udržet i větší zatížení.
Při výběru materiálu hraje velkou roli i věk dětí. Pokud vybíráte nábytek pro malé ratolesti, sáhněte spíše po levnějším materiálu (již zmíněné lamino či MDF desky). Malé děti pokojíček většinou zničí a za čas budete muset nábytek obměnit. Levného dětského nábytku vám tak nebude líto. Pak se oplatí investovat do dětského nábytku z masivu, který dětem vydrží až do vysoké školy.
2. Na možnost jeho nastavení
Funkční dětský nábytek by mělo být možné i nastavit podle aktuálních požadavků dítěte. To platí zejména o dětských židlích, které mají možnost nastavení výšky sedáku i zádové opěrky. Do pokojíčku však lze pořídit i výškově nastavitelné dětské psací stoly, popřípadě jiný rostoucí nábytek.
3. Na možnost jeho rozložení
Dětský nábytek, který lze rozložit, ušetří spoustu místa v dětském pokojíčku, protože když jej děti nepotřebují, nechají ho v jeho nerozložené podobě. Možnost rozložení mívají dětské postýlky, křesla, psací stoly, stolečky, případně i jiný nábytek.
4. Dívejte se na funkčnost dětského nábytku
Aby dětem nábytek sloužil dlouhou dobu, musí být hlavně funkční. To znamená, že dětem bude maximálně přínosný. Psací stůl jim kupříkladu nabídne velkou pracovní plochu i praktický úložný prostor. Ten může nabídnout i dětská postel, které součástí může být šuplík či úložný prostor schovaný pod lůžkem.
5. Nezanedbejte zdravotní aspekt nábytku
Při výběru nábytku je důležité myslet na jeho zdravotní aspekt. Především u dětských postelí, dětských psacích stolů a židlí, na kterých děti tráví podstatnou část svého času. Tento nábytek by měl splňovat ergonomické požadavky dětského těla. Při výběru lůžka myslete na formování dětské páteře, pro kterou je vhodnější tvrdší matrace.
6. Dobrý pozor si dejte na dobrou udržovatelnost dětského nábytku
Správně vybraný nábytek se i dobře udržuje, což je základem pro jeho bezproblémové používání. Na příliš tmavém nábytku bude vidět každé zrnko prachu, stejně jako na bílém každá nečistota. Pokud se vám zrovna tyto odstíny líbí, lze to vyřešit dvoubarevným nábytkem. Přední strana nábytku do dětského pokoje může být v bílých odstínech, ale korpus by měl být vyroben v lépe udržovatelném odstínu (např. světlá akácie, dub sonoma). Moderní dětské pokoje tuto možnost nabízí hned v několika variantách.
7. A s výběrem hezkého vzhledu dětského nábytku požádejte o pomoc děti
Neméně důležitý je i vzhled nábytku. S jeho výběrem si k sobě na pomoc vezměte děti a neberte na lehkou váhu jejich názor. Přece jen, budou pokojíček obývat každý den. Dovolte jim do něj vybrat při nejmenším jednu dekoraci či doplněk, uvidíte, že to ocení.