Jak vyzrát na děti, které nechtějí spát
Jak zní jedna z nejhorších vět, které můžete říct dítěti? Spousta rodičů by se shodla na tom, že „je čas jít spát“ vyvolá u každého dítěte silný nesouhlas. A i když se přes protesty odebere do postele, většinou mu trvá dlouho, než usne. Jak takovým dětem pomoci?
Přísnost a řád
Děti se potřebují naučit určitému řádu a o spánkové hygieně to platí dvojnásob. Měly by dostat přesně určenou hodinu, kdy se chodí spát a potom byste měli důsledně dohlížet, aby ji dodržovaly. Přínosem také je, pokud jim vytvoříte určité rituály, které se budou odehrávat před každým uložením k spánku. Vhodné je například říct každý večer dětem pohádku nebo přečíst jim kousek z knížky.
Odpovídající prostředí
Důležitým faktorem pro klidný spánek dětí, je správné vybavení dětského pokoje. Zóna, která je vyhrazená na spaní, by měla být klidná a tichá. Dbejte zejména na postel – vždy by měla být uzpůsobená potřebám dítěte. Je jedno, zda zvolíte čalouněnou postel nebo postel z masivu, ale hlavní je matrace. Jak ale vybrat správnou matraci pro dítě? Měla by být bez anatomických zón, spíše tvrdší, aby byla dokonalou oporou těla. Dítě totiž při spánku nejen odpočívá, ale taky roste a vyvíjí se. Nejlepší je pořídit přímo matraci do dětské postýlky, která všechny tyto atributy splňuje a je pro dětský spánek uzpůsobená.
Co se týká vybavení pokoje, odneste z něj veškerou elektroniku, zdroje světla a cokoliv, co by dítě mohlo při usínání rozrušovat. Zajistěte také, aby byla dostatečná tma – i slabé světlo lampy z ulice může být příčinou nespavosti.
Někdy díte může špatně usínat, protože má špatné sny nebo je příliš rozjivené. Na to spolehlivě zabere bylinný čaj, který dítě uklidní a unaví. Vsaďte na meduňku či heřmánek nebo na starou osvědčenou radu od babiček – teplé mléko se lžičkou medu a másla.