Ten nejlepší spánek pro naše nejmenší
6 min. čtení

Ten nejlepší spánek pro naše nejmenší

Šetřit se má, ale na správném místě. Koupit pro svého potomka obnošené oblečení se vyplatí, ale šetřit na matraci do postýlky či na matraci do cestovní postýlky se vyplatit už nemusí.

Co vlastně dětské matrace jsou? Jsou to matrace do dětských postýlek, které svými ortopedickými vlastnostmi vyhovují dětským nárokům. Splňují hygienický standard, výborně odvádějí vlhkost a přesně pasují do dětských postýlek. U matrace by měl být uveden doporučený věk dítěte. Některé matrace jsou vhodné pro děti do tří let, jiné až do šesti let.

 

Bez testu ani ránu

Pohlídejte si, aby dětská matrace do postýlky splňovala podmínky testu zvaného Öko-Tex Standard 100. Jde o mezinárodní testovací a certifikační systém pro textilie, vyráběné pouze ze zdravotně nezávadných materiálů. Test zahrnuje i matrace a hlídá přítomnost škodlivých látek.

 

Průvodce matracovým bludištěm

Vyznat se v matracovém bludišti není snadné a leckdy je to úkol spíš pro dobrou horákyni. Matrace by neměla být ani moc měkká, ani příliš tvrdá. Musí být prodyšná, ale zároveň mít dobré izolační vlastnosti. A velikost matrace? Běžný rozměr u matrace do dětských postýlek je 120 x 60 nebo 140 x 70, ale vždy si ověřte rozměr své postýlky a podle toho volte matraci. Nesmí vzniknout volný prostor mezi matrací a konstrukcí postýlky.

Jak vybrat matraci do dětské postýlky? Přinášíme stručný přehled světem dětských matrací.

 

Molitanová matrace

V minulosti nejrozšířenější dětská matrace. Jsou to vlastně matrace polyuretánové, lidově zvané molitanové. Nezruinuje váš rodinný rozpočet. Je to ten nejjednodušší typ dětské matrace. Je třeba si dát pozor, aby matrace nebyla příliš měkká. Většinou ale výrobci už při výrobě na to myslí, a tak není třeba se s tím obzvlášť zatěžovat.

Matrace ze studené pěny je také polyuretánová, vyrábí se ovšem o něco odlišnějším výrobním postupem. Je pružná, tvarově stálá a prodyšnější. Používá se ve všeobecnosti do různých matrací sendvičového typu, kde se kombinuje například s paměťovou pěnou. V dnešní době je to nejrozšířenější matracový materiál.

Viscoelastická neboli paměťová pěna svou tuhost upravuje podle tlaku a teploty lidského těla. Pro malé děti je nevhodná, protože ty se v postýlce zkoušejí zvedat a postavit se. Využít ji mohou děti starší a dospělí.

Matracové pěny mohou být i antibakteriálně upraveny.

Pružinová matrace je prodyšná a dobře se odvětrává. Dětskému tělu se ale tak dobře nepřizpůsobí a páteř nemá tu správnou podporu.

Zónové matrace jsou pro malé děti nevhodné. Dítě stále roste a v postýlce se převaluje mnohem častěji než dospělý člověk. Rozdělení na zóny v tomto případě ztrácí smysl.

Latexové matrace jsou odolné a prodyšné. Pro alergiky vhodné řešení.

Matrace obsahující přírodní složky jako například kokosové matrace jsou prodyšné a z přírodního materiálu, takže bez toxických látek. Když ale navlhnou nebo se jinak zašpiní, čistí se jen obtížně. Další možností je kombinace kokosu a pohanky. Pohanka dobře odvádí vlhkost a nerozmnožují se v ní roztoči. Podobně jako kokosová matrace se ale také obtížně čistí. Používá se i kombinace s latexovou pěnou, což je komfortní a příjemný materiál, který vyztužuje kokosová vrstva.

Kombinované matrace se skládají z několika vrstev a mohou spojovat materiály různých vlastností. Některé jsou oboustranné a zatímco jedna strana slouží pro kojence, druhá je určena pro batolata. U těchto matrací je třeba dávat pozor, abychom koupili kvalitní výrobek. Jednotlivé vrstvy kombinované matrace totiž mohou být spojeny lepidlem, z kterého se do lidského organismu mohou uvolňovat škodlivé látky.

 

Chránit je třeba i matraci

Trvanlivosti matrace dobře poslouží chránič matrace. Opatřen bývá nepromokavým zátěrem ze spodní strany. Upevní se jednoduše gumovými popruhy v rozích k matraci, kterou uchrání před vlhkostí a nečistotami a dá se jednoduše vyprat.

Potahy můžou být jednoduché, voděodolné s PUR membránou nebo s bambusovým vláknem, nebo dvojdílné potahy z polyesteru prošívané klimatizační vrstvou dutého vlákna. Ve většině případů je možné je snímat a prát kdykoliv, kdy je to nevyhnutné.

Matraci je dobré čas od času vyvětrat a otočit, pro její lepší výdrž a hygienu.

Hodláte s dítětem cestovat? Informujte se na skládací matrace do cestovních postýlek, aby i na cestách měl váš potomek o pohodlí postaráno.

Pokud jste se rozhodli pro monitor dechu, ujistěte se v prodejně, jestli je vhodný pro vámi vybraný typ matrace.