Dětská postýlka nestačí, i miminko má své požadavky!
6 min. čtení

Dětská postýlka nestačí, i miminko má své požadavky!

Po narození miminka umístí většina žen dětskou postýlku přímo do ložnice, a to hned vedle své manželské postele. Bohužel se pak kromě pohodlného vstávání k nespokojenému dítěti potýkají také s mnoha komplikacemi a problémy. Která varianta vám bude sedět lépe? Samostatný pokojíček pro miminko nebo novorozenecká postýlka v ložnici? Přečtěte si výhody i nevýhody obou možností v následujícím článku.

 

Samostatný pokojíček pro malá miminka není u nás tak častý jako třeba v zahraničí. Ať už kvůli nedostatku prostoru nebo kvůli obavy nechat miminko spát v samostatné místnosti si maminka umístí dětskou postýlku k sobě do ložnice. V dnešní moderní době se maminky nemusí bát na noc „opustit“ své dítko. Právě naopak, získají s ním mnoho výhod a dobrých návyků.

V pokojíčku pro miminko bude spoustu času trávit i maminka

Pokud jste se rozhodujete hned od začátku pořídit svému děťátku samostatný dětský pokoj a tím si ušetřit prostor a zachovat soukromí v ložnici, musíte myslet na to, že kromě miminka bude v takovém pokojíčku trávit spoustu času i maminka. A ta by si ho měla zařídit co možná nejkomfortněji. Chůvičky se postarají o to, abyste měla stály přehled o tom, co se děje ve vedlejším pokoji. Dnešní vymoženosti již nabízí také chůvičky s kamerou, tzv. video chůvičky za pomoci kterých budete své miminko nejen slyšet, ale i vidět.

Dětský pokoj pro miminko Emily III.

Spoustu času byste však měli strávit i při výběru postýlky a ohrádky. Postýlka ať už do ložnice, či dětského pokoje by měla být, pokud možno pevná a stabilní s možností nastavení její hloubky. Ohrádky zase využijete v době, kdy bude miminko větší a bude objevovat svět. Pro novorozená miminka doporučujeme i kolébky, které vám drobečka k spánku rychle ukolébají. Pokud vybíráte postýlku do ložnice, dbejte na to, aby měla kolečka. Lépe se vám s ní bude manipulovat a můžete v ní opakovaným posuvným pohybem ukonejšit novorozeně.

Pohodlná a bezpečná postýlka pro miminko je jedna věc, prostor pro maminku, která bude u svého dítka trávit i celé noci je věc druhá. Myslete na to i vy. Co když vaše miminko propláče celou noc?  Aby jej maminky nemusely nosit do ložnice a budit zbytek rodiny, pořídit by si měly k postýlce i pohodlnější křeslo s možností rozkládání, na kterém budou moci alespoň na chvíli zavřít oči. Takové křeslo oceníte i při čtení pohádek. Samozřejmostí jsou i lampičky s tlumeným světlem, které v pokojíčku nejenže vykouzlí příjemnou atmosféru, ale také jsou velmi praktické – při kojení nemusíte používat ostré hlavní osvětlení.

 

Díky špatným návykům nebudete vy ani vaše polovička spát

Umístění dětské postýlky do ložnice je bezesporu velmi praktické, ale naneštěstí sebou nese poměrně mnoho nevýhod. Buzení a obtěžování partnera způsobené pláčem, křikem a konejšením znepříjemní toto krásné období vám oběma. Nemyslíte, že podobnému dusnu a dohadům můžete předejít oddělenými místnostmi? S postýlkou v ložnici se neubráníte okamžitému vyskočení z postele při sebemenším nespokojeným zvukem dítěte. Kromě toho, že budete neustále ve stresu a pozoru si může dítě zvyknout na fakt, že když si posteskne, vy přiběhnete. Pokud bude děťátko spinkat v oddělené místnosti, lépe se naučí sebe konejšení. Neznamená to však, že při něm nemůžete být, dokud neusne. Je v pořádku, pokud budete mít v pokojíčku svou válendu, kde si můžete odpočinout spolu s miminkem.

Dětský pokoj z masivu Noly – bílá

Co ještě do samostatného dětského pokojíčku pro miminko?

Samozřejmostí v pokojíčku pro miminko jsou i komody s přebalovacím pultem, kde může mít maminka všechno hezky po ruce. K tomu jí pomůže nejen úložný prostor těchto komod, ale také poličky a třeba kapsáře, které umístí do těsné blízkosti přebalovacího pultu. Během přebalování by maminka neměla vůbec odcházet, aby její miminko z pultu nespadlo. Komodu pak využijete až dítě povyroste jako úložný prostor pro oblečení či hračky.

Dětský pokoj z masivu Noly – bílá/hnědá

Dětský pokoj pro miminko by měl být v neposlední řadě i velice hravý a veselý, proto doporučujeme dekorace na zeď a pro malá miminka bezpečné a atraktivní pěnové stavebnice, se kterými si vyhrají i v pozdějším věku.

Samostatný dětský pokojíček má své výhody. Minimálně jím dopřejete klidný spánek tatínkovi, který musí vstávat do práce. S jeho zařizováním vám pomůže například e-shop Eurokosik.cz.