Jak osvětlit dům podle profesionálního designéra
2 min. čtení

Jak osvětlit dům podle profesionálního designéra

Když už máte po domě jednou rozvedenou elektřinu, asi těžko budete měnit rozmístění světel a lamp. Ale to ani nemusíte. Vykouzlit příjemné osvětlení se dá určitě i s tím, co doma máte. Bude to jen chtít nakoupit nová stropní svítidla. Kde? To si také řekneme.

Na začátku se však pojďme podívat na jednoduché rady profesionální světelné designérky. Možná vám to zní hloupě, ale v zahraničí pozice „Lighting Designer“ skutečně existuje. Člověk s tímto povoláním lidem navrhuje, jak osvětlit dům a jedna taková designérka se o své tipy podělila.

Špatné světlo udělá z bohatě zařízeného bytu levně vypadající domov a funguje to i naopak. Dobré osvětlení udělá z obyčejného domu téměř královský palác.

Co tedy dodržovat?

Za prvé je důležitá rozmanitost. Hezkého světla docílíte různými zdroji osvětlení v různých výškách. Lampy a jiné výrazné zdroje světla v místnosti by měly být umístěny v blízkosti velkých objektů nebo oblíbených předmětů. Pokud máte například velký obývací pokoj, je dobré mít část osvícenou více a část méně.

Co se týče kuchyně, světlo uprostřed stropu je hloupost. Daleko lepší je osvětlení směrované přímo na kuchyňskou desku. V koupelně byste měli umístit řady světel nad zrcadlo a po obou stranách zrcadla.

A nějaký univerzální tip? Nejlepší, nejlevnější a nejrychlejší cesta ke skvělému domácímu osvětlení je prý změna vypínačů za stmívače.

Kde pořídit designová světla?

No přece na internetu! Online se dá dneska nakupovat všechno a zrovna u světla fakt nemusíte mít starost, že by vám nepadlo. Navíc například na ProfiSvitidla.cz mají některá světla hezky natočená na videu z různých stran. Mají tam také extra tříletou záruku a speciální slevy podle hodnoty nákupu. Svítidla, která by vám schválil každý lighting designer, u nich určitě najdete. Některé kousky jsou opravdu designové skvosty hrající si s odrazy pomocí skla. Neuvěřitelné.