Jak vybrat matraci, aby se vám spalo královsky?
2 min. čtení

Jak vybrat matraci, aby se vám spalo královsky?

Odborníci se shodují na tom, že dobrý spánek je jeden z faktorů, který ovlivňuje celkově zdraví. Matrace výrazně ovlivňuje kvalitu spánku, přesto spousta lidí přehlíží její důležitost a stále používá matraci, která neposkytuje dostatečnou oporu páteři a pohodlí.

Nová matrace je poměrně velkou investicí, zejména pokud máte zájem o matrace na míru, ale tento krok vám může otevřít bránu k lepšímu spánku.

Druhy matrací

Matrace by se daly rozdělit hned na několik skupin, a to podle toho, z jakého materiálu jsou vyrobené. Český trh nabízí především matrace pěnové (z HR, líné a bio pěny), pružinové, taštičkové, latexové a gelové.

Moderní pružinové matrace se od těch starých, které používaly ještě naše prababičky, v mnohém odlišují. Obsahují kvalitní pružiny, které jsou vzájemně propojené přídavnými pérky, a tím pádem nedochází k uvolňování. Pružinové matrace jsou vysoce prodyšné a hodí se na pevné rošty. Pružinami disponuje také taštičkové matrace, jež má uvnitř malé pružiny v taštičkách.

Latex je materiál s mnoha přednostmi. Výroba matrace latexové se provádí buď z přírodního, nebo syntetického latexu. Pamatujte na to, že čím je větší podíl přírodního kaučuku v matraci, tím je dražší.

Dostáváme se ještě k pěnovým matracím. Studená neboli HR pěna je vysoce pružná a elastická. Líná pěna s buněčnou strukturou se dokáže perfektně přizpůsobit tvaru těla. Bio pěna je zase vhodná pro jedince, již preferují přírodní produkty.

Dětské matrace

Pokud byste hledali ještě matrace do postýlky, narazíte na kokosové varianty. Dítě je totiž lehké, nepotřebuje ještě zóny, a tak jsou kokosové dětské matrace tou nejlepší volbou. Některé modely kombinují latexovou desku s vrstvou z kokosového vlákna.

Tak neváhejte a sáhněte po kvalitní matraci. Dopřejte si konečně královský spánek.