Potraviny, které zlepší vaši imunitu
3 min. čtení

Potraviny, které zlepší vaši imunitu

V zimních měsících je náš organismus nejnáchylnější na nachlazení a onemocnění, způsobená sníženou imunitou. I přes teplé oblečení se nám však může stát, že skončíme doma s horečkou. Pokud nejste příznivci léků a příroda je vám bližší, představíme vám dnes tři pomocníky z přírody, kteří vás z nachlazení a rýmy vytáhnou raz dva!

 

Šípky

Ti z vás, kteří už léčebné účinky šípků znají, je možná mají od podzimu natrhané doma, pokud mezi ně však nepatříte, nezoufejte. Šípky obsahují vápník, hořčík, železo, vitaminy A, B1 a B2, E, K a především velké množství vitaminu C ať už jsou sušené či čerstvé. Šípek navíc obsahuje 20x více vitaminu C než pomerančový fresh! Pokud nemáte doma ručně sbírané sušené šípky, můžete si v zimním období koupit kvalitní šípkový čaj, který zlepšuje trávení a funguje jako silný antioxidant!

 

Křen

Je to skvělý bojovník s infekcemi a podrží vás i při nachlazení, rýmě nebo při bolestech v krku. Výborný je také na uvolnění nosních dutin, jelikož pomáhá rozpouštět usazené sekrety. Pokud máte jemnější chutě a jíst křen jen tak je pro vás příliš pálivé, doporučujeme jej smíchat s nastrouhaným jablíčkem, mrkví, citronem a medem. Chuť bude doplněna o další ovoce a zeleninu a křen vás nebude tolik pálit. Pokud v ústech křen nesnesete, doporučujeme jej přidat do smoothie, které rychle vypijete.

 

Rakytník

Rakytník řešetlákový obsahuje velmi vysoký podíl vitaminů C a A, vitamin P, který posiluje cévy a oplývá nejvyšším množstvím vitaminu E ze všech rostlin. Velmi významný je i obsah vitaminů K a B, vápníku, hořčíku a antioxidantů. Jeho plody se suší, mrazí nebo se z rakytníku připravuje marmeláda, čaj, olej či sirup. Pomáhá při trávení, chrání cévy a vyrovnává krevní tlak.

Aby se vám vyhnulo nechlazení nebo byla jeho léčba co nejkratší doporučujeme vám připravit si tento recept:

Smoothie proti nachlazení

Ingredience:

šípkový nebo rakytníkový čaj, hrst borůvek, 1 grep, 1 jablko, 1 malý šálek ananasu, 1 hrnek ostružin

 

Postup:

Veškeré suroviny smíchejte v mixéru a rozmixujte na hladké smoothie. Pokud doma nemáte smoothie maker, můžete k tomu využít i klasický mixér. Skvělý je například kuchyňský mixér Orava RM-206, který disponuje výkonným 500 W motorem, nerezovým 4-čepelovým nožem, skleněnou nádobou o objemu 1,5 litru a dvěma rychlostmi mixování. Pro maximální výkon mixéru můžete využít také funkce Pulse. Mixér Orava RM-206 se snadno čistí a demontovatelné části lze mýt v myčce nádobí. Pro lepší stabilitu je mixér Orava opatřen protiskluzovými nožičkami. Líbí se vám výkonný mixér Orava? Pak navštivte www.orava.cz, kde jej naleznete za 999 Kč.