Zajistěte svému miminku příjemný spánek se správnou výbavou postýlky

0

Toužebné očekávání miminka s sebou přináší i mnoho starostí o to, zda mu přichystáme vše, co bude potřebovat. Opravdu důležitých je ale jen pár věcí pro pohodlí při spánku, přebalování, koupání a oblékání. Vše ostatní obstará vaše láskyplná náruč. Dnes se zaměříme na kvalitu spánku a výbavičku dětské postýlky. Na co si dát při výběru pozor a co by vám určitě nemělo chybět?

 

Kvalitní postýlka je základ

Nejvíce času bude první měsíce trávit miminko spánkem, tedy v postýlce. Jejímu výběru tedy věnujte velkou pozornost!

  • Postýlka by měla být především pevná, bezpečná a praktická.
  • Vyrobena by měla být z kvalitních a nezávadných materiálů, zejména její povrchová úprava.
  • Vzdálenost mezi jednotlivými příčkami by neměla překročit 6 cm.
  • Osvědčené jsou postýlky s nastavitelnou výškou roštu a jednou stahovací postranicí, která vám vydrží několik let.

V prvních měsících najděte postýlce místo v ložnici, časté vstávání a přecházení do dětského pokoje by pro maminku bylo zbytečně náročné. Vyhněte se prostoru pod oknem, kde by miminko spalo v průvanu, na přímém slunci nebo u zapnutého topení.

  • TIP: Protože se kojenci neustále otáčejí za světlem, je ideální umístit postýlku kolmo k oknu.

 

Pro výběr matrace platí dvě pravidla

I kdybyste dětskou postýlku zdědili po synovcích, investujte do nové matrace. Ta by měla být dostatečně prodyšná a ideálně středně tvrdá, do měkké by se miminko mohlo zabořit, což je nevhodné pro zdravý vývoj páteře.

V průběhu užívání jistě oceníte nepropustný matracový chránič, který matraci zajistí delší životnost a zamezí množení roztočů a bakterií. Jednoduše ho při nehodě šoupnete do pračky a vyperete. Při jeho výběru ale opět pozor na prodyšnost, ať se miminko nezapařuje a nepotí.

 

Nezapomeňte na mantinely, hnízdečka i peřinku

Před nepříjemnými nárazy nebo zaklínění ručičky či nožičky ochrání miminko mantinel. Ten může být celopostýlkový nebo částečný, záleží jen na vás a na tom, zda budete děťátko vždy ukládat na jednu stranu nebo budete strany střídat. Pří výběru se zaměřte na jejich tloušťku a materiál. Ideálně sáhněte po bavlně s certifikátem GOTS nebo Öko-Tex.

Stále větší oblibu si získávají útulná miminkovská hnízdečka. Navozují pocit přítomnosti maminky, pomáhají s uspáváním a klidnějším spánkem, udržují děťátko v bezpečí na pohovce a vejdou se i do korbičky kočárku.

Novorozená miminka jsou zvyklá na těsný prostor, proto některým dělá dobře spaní v zavinovačce. Můžete je balit do elastických plen, koupit speciální spací vak nebo v prvních týdnech nahradit peřinku klasickou zavinovačkou.

Ne každému ale zavinuté vyhovuje, pořiďte proto také přikrývku, lehkou ale teplou. Osvědčeným materiálem je duté vlákno se skvělými termoregulačními vlastnostmi. Dětskou peřinku můžete koupit samostatně nebo v setu s polštářkem, ten ale budete určitě potřebovat později, novorozenci jej pod hlavičku nedávejte.

V neposlední řadě myslete také na povlečení a jeho kvalitu. Ideální je 100% bavlna případně bavlněný satén. Barvy a motivy novorozeňátko nerozlišuje, můžete si jej tedy vybrat podle svého vkusu a sladit s ostatním vybavením.