Zapojte děti do přípravy jídla
2 min. čtení

Zapojte děti do přípravy jídla

Když vaříte, většinou mnoho věcí děláte automaticky nebo nad nimi prostě nemusíte přemýšlet. Vaříme často tak nějak po paměti, víme, kde se nachází jaká surovina a co budeme potřebovat. Pomoc dětí v kuchyni tak můžeme vnímat spíše jako zdržování než skutečnou pomoc a nebo nás prostě jen nenapadne je zapojit. To je ale velká škoda.

Už opravdu malé děti se chtějí zapojovat do dění, napodobovat a pomáhat. Samozřejmě jim nedáme do ruky ostrý nůž a za úkol nakrájet cibuli, ale určitě najdeme činnost, se kterou nám pomoci mohou a cítit se tak užiteční. Ty úplně nejmenší pomocníky zabavte s jejich vlastní sadou pro malé kuchařky, kde mohou mimo hlavní dění zdobit ovocem koláč nebo válet těsto. Výhoda je, že se vám nebudou plést pod nohama a přitom budou mít pocit, že jsou důležité.

Starší děti můžete bez obav nechat nastrouhat sýr, míchat pomazánky, rozvalovacím válečkem připravovat placky nebo mazat jednohubky a další jednodušší úkony, které s ohledem na svůj věk zvládnou v pohodě a bez zranění. Pokud budou chtít pomáhat i u sporáku, nikdy je nenechávejte samotné a vždy je mějte pod dohledem, aby nehrozilo opaření.

V mnoha kuchařkách najdete i recepty, které s drobnou pomocí rodičů zvládnou právě děti. Z takového jídla pak mají mnohem větší radost a vy jim samozřejmě drobné chybičky odpusťte. Nechte je pomáhat, ukazujte krásy vaření a vytváření jídla, zdobení talíře i tu práci, která za nedělním rodinným obědem stojí. V jejich snaze být užitečný v kuchyni budou skvělými pomocníky i drobné kuchyňské potřeby, které od roku 1919 vyrábí česká firma Blex a určitě jste tak s nimi své kuchařské zkušenosti sbírali i vy. Třeba zrovna vaši ratolest začne vaření bavit a až bude starší, připraví vám několikachodové menu nebo se stane špičkovým kuchařem. I ti totiž začínali jako děti v kuchyni u maminky.